Powstaną uprawy marihuany w Polsce

Wiceminister zdrowia poinformował, że w Polsce planowane jest stworzenie legalnych i kontrolowanych przez państwo upraw konopi indyjskich. Są już nawet wybrane miejsca.
iStock_87655399_SMALL.jpg

- W Polsce będzie prowadzona kontrolowana uprawa konopi indyjskich - przekazał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda we wtorek 13 września na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. marihuany medycznej.

- Ta uprawa nie jest szczególnie trudna, więc wydaje mi się, że możemy wkrótce taką uprawę prowadzić w Polsce – stwierdził. Dodał też, że resort pracuje już nad odpowiednimi prawnymi zapisami, które umożliwią państwową kontrolę upraw. Wybrane są już także trzy miejsca, w których marihuana mogłaby być potencjalnie uprawiana.

To jednak nie wszystko. Minister Łanda zapowiedział też, że w przyszłości w Polsce planowana jest produkcja leków zawierających kannabinoidy. Resort ma również uprościć przepisy dotyczące sprowadzania wspomnianych leków z zagranicy, jako że obecnie cała procedura jest z punktu widzenia pacjenta bardzo skomplikowana i zawiła.

Warto zaznaczyć także, że utworzenie kontrolowanych upraw marihuany na terenie Polski jest pierwszą taką inicjatywą ze strony polskiego rządu, jednak nie pierwszą taką inicjatywą w ogóle. W 2013 roku poznański instytut BioInfoBank założył niewielką, legalną plantację zioła w okolicach Pruszcza Gdańskiego. Wówczas uprawa została jednak zniszczona przez policję.

Dwa lata później, w 2015 roku, instytut dopiął swego i stworzył kolejną uprawę gdzieś na Kaszubach. Konkretna lokalizacja plantacji jest utrzymywana w tajemnicy ze względu na obawę przed grabieżą ziółka.

Być może więc państwowe uprawy marihuany staną się pierwszym krokiem do jej legalizacji w Polsce.




Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. iStock Środa 14.09.2016