Proste wskazówki, jak nie dać sobą manipulować

Zapewne niejednokrotnie podczas rozmowy z kimś poczułeś się wykorzystany i miałeś wrażenie, że coś poszło nie po twojej myśli. Techniki manipulacji wykorzystywane są nie tylko w sprzedaży i marketingu, ale i podczas zwykłych rozmów. Specjalista radzi, jak nie dać się oszukać prowadząc z kimś konwersację.
iStock-1152767888.jpg
Dr psychologii Loren Soeiro przedstawił popularne i skuteczne metody, by wymusić na kimś oczekiwane efekty. Przygotowaliśmy proste wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak nie dać sobą manipulować.

Nie pozwól bagatelizować swojego zdania
Zazwyczaj podczas konwersacji manipulatorzy od początku uznają zdanie rozmówcy za mało ważne. Celowo ignorują niektóre słowa albo otwarcie się z nimi nie zgadzają mówiąc, że są nieprawidłowe. Jeśli ktoś potraktuje cię w ten sposób, spróbuj "odbić piłeczkę" i powiedzieć, że twoje zdanie jest w tej sytuacji tak samo ważne, jak jego. Musisz być przekonany co do słuszności swojego zdania i pokazywać to, gdy twój rozmówca będzie twierdzić inaczej. 

Nie daj generalizować swojego stanowiska
Osoby, które chcą uzyskać jak najwięcej korzyści, uwielbiają używać słów "zawsze" i "nigdy", co oczywiście jest mocno przesadzone. Zwroty pokroju "ty nigdy nie możesz się zdecydować" albo "zawsze zachowujesz się tak samo" mają wymusić wyrzuty sumienia. Pamiętaj, by do każdej konwersacji podchodzić indywidualnie i nie kierować się przeszłością. Nawet jeśli często utrzymujesz podobne stanowisko, to nie znaczy, że akurat w tej chwili musisz je zmieniać. Musisz wyraźnie zaznaczyć rozmówcy, że każda sytuacja jest inna, dając mu tym samym do zrozumienia, że znasz jego taktykę generalizowania.

Uważaj na skłonności do przesady
Osoby, które znają się na manipulowaniu innymi, będą często wyolbrzymiać rzeczy, które zrobiłeś. Przykładowo, jeśli zwrócisz im po raz kolejny uwagę, zarzucą ci, że ich atakujesz i tym samym wzbudzą w tobie poczucie winy. Nie pozwól obracać sytuacji na swoją niekorzyść. Konsekwentnie informuj rozmówcę o tym, jak rzeczywiście wygląda twoje stanowisko i co robi źle. Wtedy nie będzie miejsca na wymówki i kombinowanie, a ty pokażesz, że nie można tobą manipulować. 

Nie pozwól rozmówcy, by wyrywał twoje słowa z kontekstu
Manipulatorzy to zazwyczaj dobrzy słuchacze, którzy dokładnie skupiają na tym co mówisz, by podczas innej okazji wykorzystać to przeciwko tobie. Wszystko po to, byś poczuł się głupio i miał wrażenie, że sam sobie przeczysz.Zawsze pamiętaj, by być konsekwentnym w swoich działaniach, wtedy nie pogubisz się i będziesz miał pewność, że słowa wyrwane z kontekstu nie oddają w pełni twojego stanowiska. No i oczywiście jak najszybciej ukróć te praktykę manipulatora, zaznaczając mu, że wiesz, jakiej strategii używa.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Czwartek 01.10.2020