Przekażą Ukrainie ponad miliard euro! Kto stoi za takim wsparciem?

Szwecja postanowiła dodatkowo wesprzeć Ukrainę. Tamtejszy rząd podjął decyzję o tym, by wysłać pakiet pomocy wojskowej, którego wartość szacuje się na ok. 1,1 miliarda euro.
Zrzut ekranu 2024-05-31 o 02.03.02.png

To już 16. pakiet pomocowy, który Szwedzi przekazali Ukrainie. Składa się on głównie z dwóch latających radarów kompatybilnych z myśliwcami F-16, które pojawiły się w kraju naszych sąsiadów z Belgii, Danii, Holandii oraz Norwegii.

Sonda

Kącik amatora: Czy Twoim zdaniem to wystarczająca pomoc?

Poza tym, na front pojadą również szwedzkie pociski RB 99, cysterny oraz pojazdy opancerzone PBV 302. Należy doliczyć do tego także ewentualnie potrzebne części zamienne i odpowiednie materiały konserwacyjne. Dodatkowo w Ukrainie przybędzie pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm - w czerwcu Czechy również takowe planują tam przekazać.

Szwedzki rząd przekazał specjalny komunikat, w którym to m.in. zaznaczył, że wsparcie dla naszych sąsiadów równa się z chwilowym osłabieniem, które chcą szybko przywrócić do normy. Wiąże się z tym uzupełnienie materiałów z pakietu.

Samoloty wczesnego ostrzegania ASC 890, które również znajdują się w pakiecie, mają dać Ukrainie "nowe możliwości zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i morskich" - przekazują przedstawiciele szwedzkiego rządu.Wołodymyr Zełenski zdążył już podziękować Szwecji poprzez portal X (dawniej Twitter). Zadeklarował, że wsparcie jest wręcz kluczowe dla ukraińskiej armii, co ma też zapewnić bezpieczeństwo całej Europie. Na końcu dodał linijkę w języku szwedzkim, która oznaczała podziękowania za "pomoc i aktywne zaangażowanie".


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / fot.: X (Twitter) embed Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський 6,640 posts See new posts Volodymyr Zelenskyy Piątek 31.05.2024