Ptaszek na uwięzi

Trudno w to uwierzyć, ale czasami odsiadka w więzieniu to nowe, lepsze życie

Ptaszek na uwięzi

Zacznijmy od tego, że w żadnym wypadku nie namawiamy cię do łamania prawa. CKM potępia wszelką przestępczość. Pokazujemy tylko drugą stronę medalu: w więzieniu nikt nie zmusza cię do roboty, jedzenie jest zawsze ciepłe i na czas, zrzędzenia swojej kobiety słuchasz tylko podczas nielicznych widzeń. Oczywiście mamy nadzieję, że nigdy nie trafisz za kraty, ale na wszelki wypadek warto poznać... uroki odsiadki.
Oto zakłady karne najlepsze na świecie...


DLA BOGOBOJNYCH
Nazwa: Lawtey Correctional Institution
Adres: 7819 N.W. 228th Street, 32026—2000 Raiford, Floryda, USA

Rano modlitwa, w południe czytanie Biblii, wieczorem próby chóru. Albo na odwrót. A wszystko obowiązkowo, codziennie, siedem dni w tygodniu. Takie są reguły odsiadki w pierwszym religijnym więzieniu w Stanach Zjednoczonych, które kusi lokatorów resocjalizacją przez ewangelizację, a może i kanonizację.


DLA NOWOŻEŃCÓW
Nazwa: Centro Penitenciario de Ibiza
Adres: Barrio Can Fita, 07800, Ibiza, Hiszpania

Wyobraź sobie: ślubna sala przystrojona kwiatami, panna młoda cała w bieli, idealnie schłodzony szampan. I wchodzisz ty, piękny i szczęśliwy pan młody,a równocześnie skazaniec w największym więzieniu na Ibizie. To nie sen, to prawda! „To więzienie jest jak hotel dla nowożeńców. Wziąłem tam ślub, na jaki nigdy nie byłoby mnie stać na wolności!” — cieszy się Lee Cuthbertson, fałszerz czeków, który właśnie za hiszpańskimi kratami wszedł na nową drogę życia. Oczywiście po ceremonii państwo młodzi spędzili razem całą noc! Czego chcieć więcej?


DLA URLOPOWICZÓW
Nazwa: El Centro Penitenciario de Topas
Adres: Ctra. N—630, km. 314, 37799 Topas, Salamanca, Hiszpania

Co powiesz na ponad 300 słonecznych dni w roku i przeciętne temperatury między 18 a 30 stopni Celsjusza? Takie cieplarniane warunki panują w zakładzie karnym opodal hiszpańskiej Salamanki. Tamtejsi więźniowie cieszą się nie tylko z powodu klimatu. Do dyspozycji mają m.in. basen (odkryty), dwanaście sal gimnastycznych oraz klub muzyczny wyposażony w instrumentarium godne orkiestry symfonicznej. Dodajmy, że każda cela ma własny telewizor, toaletę i prysznic...


DLA CIUŁACZY
Nazwa: The Mount Prison
Adres: Molyneaux Avenue, HP3 0NZ, Bovingdon, Hemel Hempstead, Herts, Wielka Brytania

Ciułasz grosz do grosza, a i tak wszystko rozchodzi się na jedzenie, czynsz i opłaty? Może być inaczej! Rozpocznij kryminalną karierę w Wielkiej Brytanii. Gdy powinie ci się noga i trafisz do zakładu karnego The Mount, dostaniesz świetnie płatną pracę. 760 tamtejszych osadzonych zarabia tygodniowo w więziennych warsztatach równo 100 funtów (ok. 580 zł) — wpłacanych bezpośrednio na ich konta w lokalnym banku. Zakładając, że dostaniesz marne pięć lat odsiadki, po powrocie do domu będziesz miał przy sobie 150 tys. złotych! I to nie licząc odsetek...


DLA WALCZAKÓW
Nazwa: El Hoyon
Adres: El Hoyon, Escuintla, Gwatemala

Nieważne, co lubisz: klasyczne walki na pięści, pojedynki na miecze i maczety czy strzelaniny z broni palnej.
Gwatemalskie więzienia zapewniają wszystkie te atrakcje. Zamieszki wybuchają w nich tak regularnie, że można według nich nastawiać zegarki. Tylko w sierpniu 2005 roku skazańcy z tego więzienia (przerobionego, o ironio, z dawnych policyjnych koszar) zabili 18 i ranili 61 współwięźniów. Inne miesiące były nie mniej rozrywkowe. Jeśli lubisz takie zabawy, wybierz sobie gang (do wyboru: Mara Salvatrucha albo Mara 18) i bij, ile chcesz!


DLA GEJÓW
Nazwa: Lawton Correctional Facility
Adres: 8607 SE Flower Mound Road, 73501 Lawton, Oklahoma, USA

Ankiety, przeprowadzone wśród osadzonych przez naukowców miejscowego uniwersytetu wykazały, że seks oralny z kolegami z celi uprawiało aż 23 procent tamtejszych więźniów. Co więcej, 20 procent skazańców uprawiało za kratami seks analny! Według statystyk największa szansa na przygodę istnieje w największym stanowym ZK w miasteczku Lawton. Na gorącą męską miłość czeka tam 23 procent z 2500 skazanych — czyli równo 575 więźniów do wyboru, do koloru!


DLA SPORTOWCÓW
Nazwa: Klong Prem Prison
Adres: 33/2 Ngam Wong Wan Road, Lard Yao, Chatuchak 10900, Tajlandia

Nawet jeśli nie mieścisz się w kadrze Pawła Janasa na mistrzostwa w Niemczech, nie martw się. Wciąż możesz zagrać o Puchar Świata! Na dziedzińcu największego tajlandzkiego więzienia (7,5 tys. skazanych z 56 krajów) osadzeni co cztery lata rozgrywają zacięte mecze o drewnianą kopię prawdziwego trofeum. W 2002 roku rywalizowali ze sobą przemytnicy, mordercy i gwałciciele reprezentujący Tajlandię, Nigerię, Japonię, USA, Włochy, Francję, Anglię i Niemcy.


DLA UCIEKINIERÓW
Nazwa: Twin Towers Correctional Facility
Adres: 450 Bauchet Street, 90012 Los Angeles, California, USA

To naprawdę świetne więzienie, choćby ze względu na lokalizację (prawie w centrum Miasta Aniołów i tylko kilka kilometrów od Hollywood). Ale największą zaletą Twin Towers Correctional Facility są najgłupsi strażnicy świata. Skąd to wiemy? W 2001 roku wypuścili na wolność niejakiego Kevina Pulluma (dopiero co skazanego za usiłowanie morderstwa), który błysnął im przed oczami fałszywym identyfikatorem z wyciętym z gazety zdjęciem... Eddiego Murphy’ego!


DLA „NASZYCH”
Nazwa: AŚ Warszawa—Mokotów
Adres: ul. Rakowiecka 37, 02—521 Warszawa, Polska

Siedzą tu największe sławy polskiego szołbiznesu! Hiphopowiec Małolat (brat znanego rapera Pezeta) spędził tu ostatnio okrągły rok. Producent filmowy Lew Rywin do niedawna spacerował na Rakowieckiej codziennie, zresztą po śladach zostawionych przez reżysera Sylwestra Latkowskiego. Jak widać, trochę tu ciasno, ale dzięki temu można się otrzeć o wielki świat.


DLA GŁODNYCH SŁAWY
Nazwa: Bankwang Central Prison
Adres: 117 Nonthaburi Road, Suan Yai, Nonthaburi 11000, Tajlandia

Nie wzięli cię do „Big Brothera”, wyrzucili z „Idola”, a mimo to wciąż cię ciągnie do telewizji? To może być ostatnia szansa w twoim życiu! Władze więzienia Bankwang (z powodu wielonarodowego składu skazańców zwanego „Bangkok Hilton”) planują emisję w TV nowego reality show. Będą w nim pokazywane... przygotowania do egzekucji osób skazanych na karę śmierci. Oko kamery pokaże widzom na
całym świecie m.in. ostatni posiłek więźniów i pożegnalne słowa przyszłych, choć już odchodzących gwiazd mediów. Na występ w programie czeka w „Bangkok Hilton” niemal 1000 skazanych.


DLA SMAKOSZY
Nazwa: North Sea Camp
Adres: PE22 0QX, Freiston, Boston, Lincs, Wielka Brytania

Krowy — wściekłe. Kurczaki — z ptasią grypą. Owoce — zmodyfikowane genetycznie. Tak jest na tzw. wolności. Ale 300 lokatorów brytyjskiego więzienia North Sea Camp nie ma tych problemów. Jedzą tylko świeżą, czystą i zdrową żywność. Uprawiają ją sami wśród pięknych krajobrazów na przywięziennej farmie.
Hodują w ekologicznych warunkach, a potem ze smakiem jedzą, m.in. kukurydzę, ziemniaki i inne warzywa, a także świnie i owce. W rezultacie, gdy wychodzą na wolność, nie zawsze są lepsi, zawsze natomiast zdrowsi.


DLA FETYSZYSTÓW
Nazwa: IK—19
Adres: Isprawitielnaja Kolonija 19, Tatarstan, Rosja

Więzienie nie musi oznaczać izolacji od pięknych pań, zwłaszcza tych w seksownych mundurach i kusych spódniczkach. Dla najlepszych fetyszowych uniesień zamelduj się w rosyjskiej kolonii karnej nr 19. Właśnie tam pracuje porucznik Anisa Siemionowa — wybrana niedawno oficjalną Miss Strażniczek Więziennych 2005 roku. Miss Siemionowa imponuje zresztą nie tylko urodą. Zanim zdobyła zaszczytny tytuł, musiała udowodnić swoją wyższość nad rywalkami m.in. w strzelaniu z pistoletu, znajomości kodeksu karnego, biegu w terenie i pierwszej pomocy medycznej. Oczywiście oprócz tego pani porucznik ma też fantastyczne nogi.


DLA LANSERÓW
Nazwa: San Quentin State Prison
Adres: San Quentin, 94974 San Francisco, California, USA

Oto najbardziej trendowe więzienie świata. Pobyt tutaj znaczy  tyle, co pojawienie się w najmodniejszym klubie. San Quentin regularnie odwiedzają gwiazdy szołbiznesu. Wprawdzie Metallica i Clint Eastwood zajrzeli tylko na chwilę, by nakręcić teledysk lub film, ale np. słynny aktor Danny Trejo spędził tu 11 najpiękniejszych lat życia. W kolejce do słynnej komory gazowej w SQ czeka m.in. słynny morderca Richard Ramirez. Tutaj też w grudniu 2005 roku śmiertelny zastrzyk zakończył życie legendarnego założyciela gangu Cripsów Stanleya Williamsa.


DLA BIZNESMENÓW
Nazwa: Dubai Hilton
Adres: gdzieś w Dubaju (ZEA)

Na początek zła wiadomość: chwilowo nocleg na podłodze, towarzystwo setek karaluchów i mętna papka zamiast jedzenia. Ale wkrótce to się zmieni! W Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) przedstawiono plany budowy więzienia, które luksusem zaćmi najlepsze hotele świata. Jak zapewnia szef więziennictwa ZEA  brygadier Abbas Ali, skazańcy będą siedzieć w wygodnych, dwuosobowych celach z telewizją, toaletą i klimatyzacją. Jakby tego było mało, otrzymają też dostęp do komputerów i faksów, żeby móc nawet za kratami prowadzić swój rodzinny biznes. Ten legalny i ten nielegalny...

Dodał(a): Mateusz Zieliński Poniedziałek 25.07.2011