Rząd rozpoczyna 'powrót do normalności'. Co nas czeka?

Choć wielu Polaków spekulowało, że w najbliższym czasie zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek, to zważywszy na działania rządzących nie było to wcale oczywiste. Wskaźnik zakażeń jednak spada, przez co wprowadzono rozporządzenie odnoszące się do najbliższych zmian i zapowiadanego 'powrotu do normalności'.
yonuhfiy2v3qg1voy9swe49k1xzot6pg.jpg

Od 15 maja Polacy nie będą musieli nosić maseczek na świeżym powietrzu. Przypomnijmy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązywał od 10 października ubiegłego roku. Wskaźnik zakażeń spadł jednak poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców, dzięki czemu rządzący podejmują działania mające na celu stopniowe znoszenie restrykcji.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek jest jednak czasowe. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że z pewnością będziemy mogli chodzić bez zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu do 5 czerwca. Jeśli do tego czasu sytuacja w Polsce się pogorszy, będziemy zmuszeni do powrotu do obostrzeń. Rządzący są jednak dobrej myśli.

Wiadomo także jak wygląda kwestia otwarcia hoteli, restauracji i kin oraz teatrów. Lokale gastronomiczne od 15 maja będą mogły mieć otwarte jedynie ogródki, lecz od 29 maja do 5 czerwca w formie testowej zostanie umożliwione działanie stacjonarne, pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik w odległości co najmniej 1,5 metra. Od 8 maja zostaną otwarte także hotele, choć z możliwością udostępnienia jedynie nie więcej niż 50 proc. pokoi. 

Kina i teatry wznowią swoją działalność od 15 maja, lecz wyłącznie na świeżym powietrzu z zachowaniem odległości 1,5 metra pomiędzy widzami. Od 29 maja do 5 czerwca, podobnie jak w przypadku otwartych restauracji, kina i teatry będą mogły wznowić działalność stacjonarną z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Tak samo sytuacja ma wyglądać w kwestii siłowni oraz basenów – od 29 maja zostaną otwarte, lecz warunkiem będzie limit jednej osoby na 15m² powierzchni. 

Pozostają jeszcze kościoły i edukacja w szkołach podstawowych, co wygląda następująco: 

Kościoły – limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
Edukacja w szkołach podstawowych – nauka stacjonarna dla klas 1–3, ścisły reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Już kilkukrotnie słyszeliśmy o tym, że "tym razem" naprawdę możemy spodziewać się zniesienia obostrzeń. Rzeczywistość wyglądała jednak zupełnie inaczej. Gdy tylko sytuacja lekko wymyka się spod kontroli, rządzący stosują zasadę "zamknąć wszystko". Miejmy jednak nadzieję, że tym razem czeka nas prawdziwy i stały powrót do sytuacji sprzed pandemii. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Piątek 07.05.2021