Skąd ten dziki indyk?

Dlaczego bourbon Wild Turkey® to kultowy smak Ameryki? Dziki indyk o mały włos byłby symbolem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Historia potoczyła się jednak inaczej i został symbolem kultowego smaku Ameryki. Bourbon – bo o nim mowa – jako swoista amerykańska whiskey, uznany został przez Kongres Stanów Zjednoczonych za ojczysty alkohol, począwszy od 1964 roku.
indykSg.jpg
Największa w tym zasługa Wild Turkey® Kentucky Straight Bourbon Whiskey, która kryje za sobą prawdziwie epicką historię. A żeby było jeszcze ciekawiej, Wild Turkey® wypracował autorskie sposoby destylacji, które znajdują odzwierciedlenie w tym legendarnym już smaku Ameryki.

Dziki Indyk ma ogromne znaczenie dla historii Stanów Zjednoczony Ameryki, zarówno duchowe jak i kulturalne. Rdzenni mieszkańcy tych regionów wtykali pióra indyka do swoich ubrań i nakryć głowy. 21Wild-Turkey.jpgMięso i jaja tego ptaka było cenione pod względem smaku. W 1784 roku, gdy podczas Kongresu Kontynentalnego wybierano przyszły symbol USA, Benjamin Franklin preferował Dzikiego Indyka zamiast Orła. Niestety został przegłosowany. Mimo wszystko ptak ten, zapisał się w historii tego kraju…

Dzieje Wild Turkey® Bourbon mają swoje początki w połowie XIX wieku, wraz z osiedleniem się Jamesa i Johna Ripy w Lawrenceburgu w dolinie pomiędzy rzeką Kentucky a klifami wapniowymi. Tam, w cieniu góry zwanej obecnie Wild Turkey Hill, otworzyli sklep, a w 1869 roku założyli oryginalną destylarnię na Wild Turkey Hill, gdzie, rozbudowana, stoi do dziś.

Rok 1940 można nazwać przełomowym dla destylarni Ripy. Wtedy też zagorzały myśliwy i szef spółki Thomas McCarthy zabrał zapas nierozcieńczonej whiskey o zawartości alkoholu 101 Proof , na coroczne polowanie ze znajomymi na dzikiego indyka, w posiadłości w Południowej Karolinie. Zasmakowała im ona tak bardzo, że rok później poprosili o ponowne przyniesienie tego „dzikiego 6Wild-Turkey.jpgindyka”. McCarthy uhonorował dobry gust swoich przyjaciół, nazywając legendarną markę Wild Turkey®.

Kolejnym kamieniem milowym było zatrudnienie 60 lat temu, obecnego mistrza destylacji i ambasadora marki, Jimmy Russella, który pod swoim przywództwem niezmiernie rozwinął firmę, destylując kilka nowych rodzajów bourbona – wszystkie bazujące na oryginalnym Wild Turkey® 101 Bourbon.
Mniej więcej, w 1980 roku do destylarni dołączył nowy mistrz destylacji, syn Jimmiego – Eddie. W 2011 roku, stworzył on Wild Turkey® 81 Bourbon, idealnie pasujący do koktajli np.: Mint Julep czy Sour. Użył do jego stworzenia sławnej bazy Wild Turkey® bogatej w żyto, co wpłynęło na moc trunku.
Rząd federalny Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowił minimalne wymagane standardy dla produkcji bourbona, uznając go przy tym za produkt narodowy chroniony prawem. Według surowego prawa amerykańskiego, bourbon jest jedynym rodzajem whiskey, do którego dodawanie jakichkolwiek 5Wild-Turkey.jpgbarwników czy przypraw jest zabronione. Zgodnie z amerykańskim prawem, bourbon musi zawierać w swoim składzie minimum 51% kukurydzy. Składniki są ściśle sprawdzane pod kątem jakości. Woda używana do produkcji bourbona przepływa przez naturalne wapniowe skały, które wzbogacają ją w minerały i sprawiają, że jest unikalna na skalę światową.

Wild Turkey® odróżnia się na tle innych bourbonów większym rygorem przy procesie destylacji w stosunku, do tego narzuconego. Począwszy od doboru składników, poprzez destylację, aż do finalnego butelkowania alkoholu. W przeciwieństwie do innych destylarni, które pozwalają dojrzewać swoim bourbonom przez minimalny wymagany okres, bourbony Wild Turkey® dojrzewają, przez co najmniej 5 do 7 lat w specjalnych dębowych beczkach z białego dębu porastającego amerykańskie góry Ozark, z najmocniejszym (i najdroższym), głęboko warstwowym zwęgleniem typu aligator, które nadaje unikalny, kultowy smak i głęboko brunatny kolor trunku. W dojrzewalniach,  których część pochodzi z początków założenia destylarni, nie kontroluje się klimatu, co zapewnia naturalne warunki leżakowania. Właściciele Wild Turkey® optują za tradycyjnymi metodami – otwartymi oknami w lecie i zamkniętymi w zimie. Można powiedzieć, że to prawdziwy bourbon z zasadami.

Dodał(a): CKM.PL/fot. mat. prasowe Wtorek 16.12.2014