Smutna wiadomość dla policjantów. Coraz więcej Polaków im nie ufa

Ostatnie wydarzenia nie mogły mieć innych konsekwencji. Akcje policjantów podczas strajku przedsiębiorców, te związane z pandemią, aż w końcu użycie gazu i pałek teleskopowych w stosunku do protestujących kobiet poskutkowały tym, że Polacy przestają ufać policji.
68-151014_g.jpg
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS na zlecenie Interii przygotował sondaż dotyczący tego, co obywatele myślą o policjantach. Respondenci musieli odpowiedzieć na jedno proste pytanie – "Jaki jest Pana/Pani stosunek do policji".

Sprawdź: Co robić, gdy zatrzyma cię policja. “– J***ć psy! – Nie, to zwykle nie pomaga”

Badanie wykazało, że aktualnie niemal jedna trzecia Polaków (33,1 proc.) nie ufa policji. Wyniki dają do myślenia, bo w porównaniu do poprzedniego badania z 2017 roku nastąpił spory wzrost braku zaufania do mundurowych. Wówczas liczba ta wynosiła 19 procent, co oznacza różnicę 14,1 pkt procentowych.

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że wciąż 44,1 proc. Polaków darzy zaufaniem policję. Jednak 3 lata temu liczba ta była wyższa o 20,1 pkt procentowych. W tegorocznym badania były też osoby, które nie potrafiły jednoznacznie wskazać swoje stosunku do policji. Instytucja jest obojętna dla 18,7 proc. respondentów, z kolei 4,1 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć, co myślą o mundurowych.

Sprawdź: Policjantka pacyfikuje gościa bez maseczki. Doszło do walki w parterze

Biorąc pod uwagę jednoczesny wzrost braku zaufania o 14,1 pkt proc. oraz spadek zaufania o 20,1 pkt proc. nietrudno domyślić się, że duży wpływ na wyniki miały tegoroczne wydarzenia. Pandemia oraz liczne strajki i protesty sprawiły, że częściej dochodziło do konfrontacji obywateli i policjantów.

Oznacza to, że łamanie zasad w imię zasad przynosi policjantom więcej szkód niż korzyści.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. policja Środa 25.11.2020