Sondaż. Z którym z kandydatów na prezydenta Polacy zjedliby obiad?

A gdybyś mógł zaprosić na obiad kandydata na prezydenta? Choć pytanie wydaje się dość abstrakcyjne, to zagadnieniu postanowili się przyjrzeć badacze. Co ciekawe, wynik badania nie do końca pokrywa się z sondażami dotyczącym deklaracji wyborczych.
kotlet.jpg

14 lutego w domach tysiąca Polaków zadzwonił telefon. Ankieterzy IBRiS na zlecenie Onetu zapytali naszych rodaków, kogo spośród kandydatów na prezydenta zaprosiliby na obiad. Zadano też pytania dotyczące oceny przebiegu kampanii.  

CZYTAJ TAKŻE: SCHABOWY NA DIECIE. ZA ILE ZJESZ OBIAD W SEJMIE? 

Andrzeja Dudę wskazało aż 35,4 badanych, z czego warto zauważyć, że głowę państwa chętniej zaprosiłyby na posiłek kobiety niż mężczyźni. Wspólny obiad z Andrzejem Dudą budził większą aprobatę wśród ludzi z wykształceniem podstawowym, zawodowym, średnim, pomaturalnym i niepełnym wyższym. Jeśli prezydent miałby ochotę na młodzieżowy lunch, to musiałby niestety obejść się smakiem, gdyż jest on faworytem najstarszej części społeczeństwa.Na drugim miejscu uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz, którego wskazało 17,5% respondentów. To też faworyt najmłodszej grupy - przy wspólnym stole chętnie zobaczyłoby go 38% respondentów w wieku 18-24. Co ciekawe, nikt w tym przedziale wiekowym nie miałby ochoty na schabowego w towarzystwie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która w generalnej klasyfikacji zajęła 3 miejsce.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej może liczyć na wspólny posiłek z wyborcami w wieku 25-29, z których 34% badanych byłoby gotowych współdzielić posiłek. Ogólne zainteresowanie posiłkiem z Kidawą-Błońską wyniosło 16%.

Robert Biedroń zostałby mile powitany w domach 10.9% respondentów, a tuż za nim drepcze Szymon Hołownia, którego ugościłoby 10,8% badanych. Najmniejszym zainteresowaniem wsród ankietowanych cieszył się Krzysztof Bosak, dla którego chętnie upichciłoby coś dobrego jedynie 3,3% Polaków.

Polacy najlepiej oceniają kampanię Andrzeja Dudy (40,9% respondentów). Na drugim miejscu respondenci wskazali działania Kosiniaka-Kamysza (24,9). Brązowy medal za najlepszą kampanię prezydencką przyznano Robertowi Biedroniowi (20,6%). Poza podium znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska (19,8%) oraz Szymon Hołownia (15,2%). Klasyfikację zamyka Krzysztof Bosak, którego poczynania pozytywnie ocenia 4,2% ankietowanych.

Ciekawym eksperymentem mogłaby być akcja, w której kandydaci zapraszają się wzajemnie na posiłek - tak jak w popularnym programie telewizyjnym. Krzysztof Bosak gotujący dla Roberta Biedronia to mogłaby być prawdziwa gratka dla telewidzów.

Sonda

Z którym z kandydatów najchętniej zjadłbyś obiad?ZOBACZ GALERIĘ: DZIEWICA MOBILNA I INNE. ZNANE MARKI PO POLSKU 
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 24.02.2020