Świąteczne zakupy last minute? Tak najszybciej przelejesz pieniądze

Czasy, w których zakupy robiliśmy zawsze lub najczęściej w sklepach stacjonarnych, dawno już minęły. Obecnie sklepy internetowe oferują nie tylko większy asortyment. Możemy też liczyć na dodatkowe oszczędności, nawet z kosztami przesyłki. I tu pojawia się kwestia płatności. W jaki sposób realizuje się je za pośrednictwem internetu?

small płatności przez internet.jpg

Płatność przelewem standardowa lub ekspresowa

Płatność przelewem to jedna z najprostszych form rozliczenia się ze sprzedawcą, u którego kupujemy produkty przez internet. Można wybrać między płatnością standardową, realizowaną w sesjach elixirowskich (w określonych godzinach, w dni powszednie) lub przelew ekspresowy, księgowany u odbiorcy w ciągu kilku minut. Wówczas trzeba zalogować się na swoje konto i przepisać wszystkie dane sprzedawcy (nazwa, adres, numer konta), a także dotyczące transakcji (np. kwota, numer zamówienia). Jest to czasochłonne i opóźnia wysyłkę zamówienia, ponieważ sklep musi powiązać płatność z produktem, a bardzo często można tu popełnić błąd. Z tego powodu wiele sklepów i portali aukcyjnych oferuje tzw. płatność pay-by-link.

Płatność pay-by-link – na czym to polega?

Płatność pay-by-link to taka płatność, podczas której w trakcie finalizacji zakupu wszystkie dane do przelewu są wypełniane w sposób automatyczny i bardzo często nawet są one blokowane, tzn. nie można ich edytować. Użytkownik konta musi jedynie zalogować się na swoje konto bankowe i wpisać kod autoryzujący transakcję. Płatność pay-by-link jest bezpieczna, ponieważ informacja o przelewie jest zaszyfrowana, a dane przekazywane są przy wykorzystaniu protokołu SSL. Ponadto operatorzy automatycznych przelewów typu pay-by-link każdorazowo weryfikują podany numer konta do takiego przelewu, przez co niemożliwe jest podmienienie go przez cyberprzestępców.

Przy płatności pay-by-link wystarczy kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, by zakup został sfinalizowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy nie tylko czas potrzebny do wpisania danych, ale także przyspieszamy realizację zamówienia, ponieważ sprzedawca otrzymuje powiadomienie na temat tego, że płatność została już zrealizowana.

Płatność online kartą płatniczą

Trzecia opcja płatności za zakupy przez internet to ta z wykorzystaniem karty płatniczej. Pod koniec transakcji przepisuje się z niej dane, a więc 16-cyfrowy numer, datę ważności (miesiąc i rok), 3-cyfrowy kod CVV/CVC znajdujący się na odwrocie karty, a niekiedy także dane osobowe (imię, nazwisko oraz adres właściciela karty). Aby nie mieć problemów w kwestii bezpieczeństwa, warto sprawdzić, czy połączenie z komputera lub urządzenia przenośnego jest szyfrowane (czyli przy pasku adresu strony internetowej znajduje się charakterystyczna ikona kłódki).

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie płatności kartą płatniczą są portfele elektroniczne. W ramach tego typu usługi można w nich zapisać dane swoich kart płatniczych (np. VISA, Mastercard lub Maestro), co przyspiesza realizację transakcji. Wybiera się jedynie kartę, którą chce się zrealizować transakcję.

Płatność z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (na przykładzie BLIK-a)

Bardzo wygodną formą płatności za zakupy przez Internet, są specjalne systemy płatności mobilnych, jak np. BLIK. Na taką płatność pozwala coraz większa liczba banków, więc przeglądając ich oferty, warto sprawdzić, czy oferują taką możliwość zanim podpisze się umowę o konto osobiste. W przypadku BLIK-a po dokonaniu zamówienia otwiera się okno, w które należy wpisać kod BLIK. Aby go uzyskać, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i kliknąć pole generowania kodu, a następnie przepisać go do okna na stronie internetowej i gotowe! Płatność jest już zrealizowana.

Taką płatność można uprościć, jeśli regularnie dokonujemy zakupów w danym sklepie internetowym (płatność typu One-Click, gdzie nasze wcześniejsze dane są zapamiętywane na stronie sklepu i płacimy jednym kliknięciem), a gdy nasze płatności mają charakter cykliczny (np. przy płatności na raty lub zakupie usług), warto postawić na system BLIK recurring. Daje on możliwość realizowania płatności cyklicznych oraz powtarzalnych. Stosuje się go do regulowania kwot stałych lub zmiennych. Jeśli chodzi o kwoty stałe, możliwa jest automatyczna realizacja płatności, bez potwierdzenia z poziomu aplikacji bankowej. To spore ułatwienie dla płatności ratalnych lub abonamentów na tę samą kwotę. Przy płatnościach zmiennych zapisuje on dane płatności, a jedyne co trzeba ustalić i zatwierdzić, to kwota.

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 20.12.2019