Szkockie święta
Zapamiętaj, że Wigilia po szkocku to Sowans Night, a Boże Narodzenie — Yuletide
Zacznij od przystrojenia choinki. W Szkocji najpopularniejsze są ozdoby w tamtejszą kratkę — wykaż się umiejętnościami manualnymi oraz fantazją i pomaluj w ten sposób wszystkie posiadane bombki choinkowe. Masz dostęp do kominka? W Wigilię w Szkocji obowiązuje zwyczaj palenia gałęzi jarzębiny i tak zwanego Yule Log, czyli „świątecznego pnia”. Dym z jarzębiny i polana okadza dom, wypleniając z niego złe emocje, a jednocześnie... zapobiega złym psotom elfów.
KREATYWNY PREZENT
Podarunek dla bliskiej osoby musi być naprawdę wyjątkowy, oryginalny oraz — jeśli to możliwe — wykonany własnoręcznie. Wysil więc wyobraźnię (możesz wspomóc ją małą szklaneczką szkockiej) i do dzieła. Wzorem może być Jason Morton, który skonstruował serwer komputerowy, wykorzystując... 1,5—litrową butelkę po swej ulubionej whisky Ballantine’s! Pomysłowość naprawdę nie ma granic.
WAŻKIE SŁOWA
Dla Brytyjczyków najważniejszym punktem świąt jest doroczne bożonarodzeniowe przemówienie królowej Elżbiety II. W Szkocji całe rodziny zbierają się i oglądają transmisję na kanale telewizyjnym BBC 1 lub wysłuchują na BBC Radio 2. Dzięki internetowi i ty będziesz mógł dostąpić zaszczytu wysłuchania Jej Królewskiej Mości — 25 grudnia punktualnie o godzinie 14.00 czasu polskiego możesz wraz z rodziną i znajomymi obejrzeć tę ważną przemowę na stronie internetowej news.bbc.co.uk. W dobrym tonie są wtedy toasty za zdrowie Monarchini — Z Bożej Łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Innych Jej Królestw i Posiadłości Królowej, przewodniczącej Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary.
SZKOCKIE LAS VEGAS
Masz ochotę na odrobinę emocji? W drugi dzień świąt umów się ze znajomymi na partyjkę wspaniałej gry karcianej zwanej maw — tradycyjnej gaelickiej zabawy, której zasady spisano po raz pierwszy w Szkocji w roku 1576 i którą uwielbiał król Jakub VI. To gra przeznaczona dla 2—8 osób, zbliżona nieco do makao lub uno. Jej zasady znajdziesz m.in. pod adresem www.davidparlett.co.uk/histocs/maw.html. Jeśli najdzie cię ochota na niewinny hazard, przed zabawą zaopatrz się w odpowiedni bilon — w niektórych polskich kantorach można kupić np. 1— lub 2—pensówki oraz monety o nominale 1 funta szkockiego.