Symulator starości. Możesz poczuć się jak emeryt

Na wstępie uprzedzamy: w ramach korzystania z symulatora ominą was trzynastki, czternastki, piętnastki, szesnastki i wszystkie inne bajery. Korzystając z niego młode osoby mogą się poczuć, jak to jest mieć ograniczony ruch i zmysły.
Zrzut ekranu 2022-11-21 o 11.27.21.png

Symulator starości powstał w Śląskim Uniwersytecie medycznym. Składa się on z kilku części, które mają m.in. pogorszyć słuch, wzrok i ograniczyć ruch. "Mają one odzwierciedlić proces starzenia łącznie z narządem wzroku, narządem słuchu, ograniczeniami w stawach: łokciowym i kolanowym. Dodatkowo możemy zastosować obciążniki kostek bądź nadgarstków, możemy zmniejszyć ruchomość głowy poprzez założenie specjalnego kołnierza. Najbardziej spektakularnym elementem jest ciężka kamizelka, która ogranicza ruchomość i powoduje przybranie wymuszonej pozycji ciała, która będzie występowała u pacjenta w podeszłym wieku" - mówi dr hab. nauk o zdrowiu Agnieszka Młynarska, prof. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sprzęt łącznie ważny kilkadziesiąt kilogramów. "Na starość pracujemy całe życie. Jeżeli aktywność fizyczna była przemyślana, jeżeli stosowany był aktywny wypoczynek, to symulator pozwoli nam poczuć się, jakbyśmy mieli 80 lat. Jeśli aktywność była umiarkowana, bez wysiłku fizycznego, to poczujemy się, jak w wieku 70 lat albo nawet przed siedemdziesiątką" - tłumaczy Joanna Świerczek, asystentka dydaktyczna w Zakładzie Gerontologii i Pielęgniarstwa Geriatrycznego.

W jakim celu powstał taki symulator? By studenci mogli na własnej skórze przekonać się, z czym zmagają się osoby starsze, które potem będą leczyć. Sprzęt będzie wykorzystywany m.in. na zajęciach z pielęgniarstwa i przy okazji spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie zostaną zaproszeni członkowie rodzin seniorów. Sprzęt sfinansowano w ramach dotacji z Urzędu Miasta Katowice. 


Dodał(a): ckm.pl / teleexpress Poniedziałek 21.11.2022