Szafa Pana Domu

Jeśli denerwuje cię dzisiejsza moda, zacznij ubierać się klasycznie, czyli tak jak czynili to legendarni bohaterowie kultowych filmów
polska kinematografia


Prawie wszyscy młodzi faceci ubierają się podobnie: wkładają obcisłe gacie typu rurki, kolorowe trampki i T–shirty z wielkimi niejednokrotnie obciachowymi napisami. A to nie tylko jest nudne ale i niemodne! Na szczęście w męskiej modzie zaczyna się powrót do bejziku. Klasyczne spodnie, białe koszule i podkoszulki, normalne i praktyczne kurtki, płaszcze oraz buty przeżywają swój renesans. O tak! – prostota rulez!  Wraca styl, który pozwala facetowi nosić rzeczy wygodne i użyteczne, np. koszule i kurtki odzyskują duże kieszenie. Wolno też mieszać style i tkaniny. Do eleganckiej skórzanej marynarki możesz włożyć błękitny T–shirt – tak jak robił to Tyler Durden, bohater filmu „Fight Club” – i jest dobrze. Ale nie tylko on może być dla ciebie wzorem w stylówie na sezon 2013/2014 – zobacz najsłynniejsze ciuchy w dziejach polskiego oraz światowego kina i wybierz coś dla siebie.

TRAVIS BICKLE TAKSÓWKARZ
taksowkarz.jpg
Grany przez De Niro były żołnierz piechoty morskiej nie byłby tak kultowy, gdyby nie jego jakże praktyczna kurtka M–65 z wielkimi kieszeniami, w których mieścił się cały arsenał. W połączeniu z przeciwsłonecznymi okularami oraz punkowym „irokezem” sprawiła ona, że film przeszedł do historii, a strój bohatera „Taksówkarza” kopiowały miliony mężczyzn w latach 70. ub. wieku.

NEO MATRIX

Proroczy film „Matrix” mocno namieszał w świecie mody. Po męsku czarny i długi płaszcz Neo konkurował na ekranie z równie ciemną skórzaną kurtką drugiego bohatera filmu – Morfeusza (granego przez Laurence’a Fishburne’a) Ostatecznie wygrał jednak „księdzowy” płaszcz, w którym Keanu Reeves walczył z wirtualną rzeczywistością. Widać było to nie tylko na polskich ulicach.

top gun.jpg MAVERICK TOP GUN

Dawno temu zdarzyło się, że aktor Tom Cruise bardzo dobrze ubrał się i zagrał w dobrym filmie „Top Gun”. Co ciekawe, jego lotnicza kurtka nie była oryginalnym ciuchem z demobilu, lecz tylko na oryginale była wzorowana. Nie przeszkodziło to jednak temu, że zarówno aktor, jak i jego bomber jacket przeszli do historii filmu oraz klasyki męskiego stylu (ważny detal: biały podkoszulek!).
belka_zobacz-galerie.jpg

TERMINATOR TERMINATOR
terminator.jpg
Jak wiadomo, ramoneskę, czyli kurtkę motocyklową z ukośnym zamkiem, rozsławił w latach 70. zespół The Ramones, ale to dzięki Terminatorowi (przebojowa rola Arnolda Schwarzeneggera) wielu Polaków zaczęło nazywać ją terminatorówką (uwaga: nie mylić z tirówką...).

MARTY MCFLY POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI
Film ten jak żaden inny wpłynął na modę przyszłości – i to nie za sprawą butów, koszuli ani spodni głównego bohatera (grał go Michael J. Fox), lecz dzięki jego w gruncie rzeczy obciachowemu pomarańczowemu bezrękawnikowi, jaki dziś ma niemal każdy z nas.

popiol.jpg MACIEK CHEŁMICKI POPIÓŁ I DIAMENT

Moda na ciuchy z demobilu nie narodziła się w Hollywood, lecz... w gomułkowskiej Polsce w 1958 roku. Katana typu M 43, jaką nosił grający AK–owca Zbigniew Cybulski, zrobiła tak wielką furorę nad Wisłą, że ubecja utrudniała życie posiadającym ją szczęśliwcom.TYLER DURDENFIGHT CLUB
fight.jpg
Gdyby nie grany przez Brada Pitta bohater filmu „Fight Club”, nikt z nas nie marzyłby o skórzanej kurtce w kolorze czerwonym. A tak stało się – sukces filmu sprawił, że faceci pożegnali się ze swymi czarnymi kurtkami, wybierając te „niebezpiecznie” kolorowe.

KASKADER MIKE DEATH PROOF

Siła oddziaływania Hollywood na masy jest dziś tak wielka, że nawet obleśny seryjny morderca (świetna rola Kurta Russella) staje się dizajnerem mody, a to za sprawą obciachowej kurteczki, obcisłych gatek i wypomadowanych włosów.


colombo.jpg PORUCZNIK COLUMBO COLUMBO

Kolor płaszcza, jaki nosił w serialu kryminalnym aktor Peter Falk, jest równie zagadkowy, jak ten kurtki Kim Dzong Ila – z tą różnicą, że nikt nie chce naśladować stylu zmarłego północnokoreańskiego lidera, a ubrać się jak genialny porucznik Columbo nie każdy potrafi.

AGENT J & AGENT K FACECI W CZERNI

Czarne garnitury, krawaty, buty i okulary to klasyka męskiego stylu. Wydawałoby się, że tak ubrani aktorzy nie zawładną wyobraźnią masowego widza. A jednak: moda na czerń od stóp do głów powraca z jednym drobnym wyjątkiem – pamiętaj o białej koszuli.

JOHNNY DZIKI
dziki.jpg
Zanim The Ramones po raz pierwszy stanęli na scenie, a Hollywood pokazało pierwszy film o Terminatorze, aktor Marlon Brando rozsławił w 1953 r. kurtkę, którą zwano później „ramoneską” lub „terminatorówką”, ale nigdy „brandówką”. Ot, niesprawiedliwość losu!casablanca.jpg  RICHARD „RICK” BLAINE CASABLANCA

Modne od czasów wojny burskiej (1880 r.) płaszcze typu trencz wylansowało Hollywood w latach 30. XX wieku, ubierając w nie postacie z półświatka. Schemat ten przełamał w 1942 roku Humphrey Bogart, grając w „Casablance” i śląc tym samym trencz na salony.

INDIANA JONES POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ ARKI

Historia kurtki głównego bohatera filmu (grał go Harrison Ford) jest niemal równie skomplikowana, jak ta Arki Przymierza, z tym że repliki Arki nie kupisz. Natomiast kopię kurtki możesz zdobyć za 165 dolarów od jej oryginalnego twórcy, krawca Petera Botwrighta!

DRIVER DRIVE driver.jpg
Satynowa katana z wyszytym żółtym skorpionem na plecach raczej nie robi dobrego wrażenia, ale jeśli nosi ją ktoś taki jak Ryan Gosling (główna rola w filmie „Drive”), to wszyscy dochodzą do przekonania, że jest to mimo wszystko eleganckie i cool. Mają rację?

FRANZ MAURER PSY

Zdobna w zachodnie naszywki kurtka, jaką ma bohater „Psów” (wielka rola Bogusława Lindy), jest tak ważna dla polskiej kinematografii i mody, jak ta z filmu „Popiół i diament”. Żaden inny strój nie oddałby lepiej tamtych czasów – czasów zmian, nadziei i trwogi.


Dodał(a): Ula Szyndel Wtorek 03.12.2013