Szczęście da się kupić. Potwierdzili to naukowcy

Okazuje się, że wszyscy, którzy twierdzili, że pieniądze szczęścia nie dają, byli w błędzie. Dojście do takiego wymagało analizy badań z ponad 40 lat.

iStock-95755747.jpg


Nie od dziś wiadomo, że zdecydowanie lepiej płakać w Ferrari niż w Cinquecento. A teraz jest naukowy dowód na to, że pieniądze jednak przynoszą szczęście w życiu. Choć na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się absurdalna, to przy okazji badań specjalistom udało się zaobserwować kilka bardzo ciekawych zależności.

CZYTAJ TAKŻE: PROSTY TRIK, ŻEBY WYGLĄDAĆ UCZCIWIEJ

Raport z badań opublikowany w czasopiśmie „Emotions” obalił tezę, że po osiągnięciu progu rocznych zarobków w wysokości 75 tys. dolarów, czyli prawie 300 tys. złotych, powiększanie przychodów przestaje mieć znaczenie i nie jest źródłem satysfakcji. Autorka Jean Twenge twierdzi, że dla trzydziestolatków zarabianie coraz większej ilości pieniędzy jest jednym z kluczowych elementów wpływających na samopoczucie.

Badaczka z Uniwersytetu w San Diego przeanalizowała prace dotyczące pozytywnej zależności pomiędzy sytuacją socjoekonomiczną uwzględniającą przychody, ale również wykształcenie i prestiż wykonywanego zawodu. Twenge wzięła pod uwagę badania z lat 1972-2016, w których ankietowanych pytali, czy oceniają swoje życie jako bardzo szczęśliwe, dość szczęśliwe lub niezbyt szczęśliwe. Uzyskane odpowiedzi analizowano pod kątem przychodów respondentów. Okazuje się, że w ciągu minionej dekady gwałtownie wzrosła liczba ludzi, którzy swoje samopoczucie uzależniają od ilości zarabianych pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: OGLĄDASZ TE FILMY? LEPIEJ PORADZISZ SOBIE Z PANDEMIĄ

W 2018 roku temu zjawisku – ale w szerszej skali – przyjrzał się Jeff Desjardins, który sprawdził, jak sytuacja ekonomiczna kraju wpływa na samopoczucie obywateli. Wzrost PKB na mieszkańca z poziomu 10 tys. dolarów na 20 tys. automatycznie zwiększa poziom szczęścia. Skok z 30 tys. dolarów na 60 tys. dolarów dalej generuje wzrost zadowolenia, ale też niesie za sobą więcej wyjątków. Z kolei zmiany powyżej 60 tys. dolarów nie kreują żadnych zmian samopoczucia.

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że polskie PKB per capita wynosi 32 tys. dolarów. W świetle cytowanych badań powinniśmy być zadowoleni z życia.

Ale to tylko teoria.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 08.07.2020