Tego używają narcyzi do kontrolowania innych

Twoja partnerka spędza godziny przed lusterkiem, zachwycając się swoją urodą? Może to oznaczać, że po prostu lubi dbać o siebie i robić makijaże, jak większość kobiet. Jednak z drugiej strony, może być narcyzem, a wtedy musisz uważać.
iStock-1141687340.jpg
Licencjonowana terapeutka kliniczna dr Ramani Durvasula od lat tworzy treści na swoim kanale na YouTube poświęcone psychologii związków. Swoim fanom wyjaśnia, jak dostrzegać oznaki narcystycznych zachowań oraz opisuje narzędzia i techniki używane przez narcyzów do manipulowania ludźmi.

Tak zwana "toksyczna pozytywność" często jest cechą osoby, która jest w związku z narcyzem. Ci zwykle próbują wpoić swoim podatnym na manipulacje partnerom przekonanie, że pozytywne nastawienie jest najlepszym sposobem radzenia sobie z problemami, nawet jeśli oznacza to okłamywanie samych siebie.

Sprawdź: Kobiety szybciej nudzą się monogamicznym związkiem niż mężczyźni

Durvasula zaznacza jednak, że ​​narcyzi również mogą być "toksycznie pozytywni". Natomiast w tym przypadku sytuacja może stać się naprawdę niebezpieczna. Ze względu na to, że narcyzi mają tendencję do uważania się za lepszych i życia w świecie, w którym według nich wszystko jest piękne i cudowne, mają mało czasu na problemy innych – także najbliższych.

"Wielu narcyzów może obrazić się za to, że masz zły dzień i ściągasz ciemne chmury do ich słonecznego dnia" – wyjaśnia Durvasula na swoim vlogu. "Narcyz może cię zapytać, 'dlaczego zawsze jesteś taki negatywny', dodając, że jest w świetnym nastroju i nie chce twojej negatywności w pobliżu" – podkreśla.



Ekspertka uważa, że narcystyczni ludzie lubią kontrolować nie tylko swój, ale także cudzy "emocjonalny termostat". Chcą, aby wszystko wokół nich było wspaniałe, a inni mają się dostosować do ich widzimisię. Najczęściej takie osoby, pytając cię o twój dzień, wcale nie oczekują szczerej odpowiedzi. Jedyne co chcą usłyszeć, to że wszystko jest świetnie. Bez względu na to czy właśnie zwolniono cię z pracy, czy umarł ci piesek.

W ten sposób wymuszają na swoich partnerach odzwierciedlenie swojego złudnego światopoglądu. W przypadku uzyskania innej niż oczekiwana odpowiedzi mogą obwiniać swoją drugą połówkę za zepsucie im nastroju. Nie myślą wtedy o tym, że przede wszystkim powinny poprawić humor swojej sympatii. Zamiast tego często obarczają ją winą za ich niepowodzenia.

Sprawdź: Ona płacze po seksie? Spokojnie, to nie twoja wina

Doktor odkryła także, że narcyzi są często jedynymi osobami w związku, które mogą swobodnie wyrażać jakiekolwiek emocje. Jej zdaniem oznacza to "ostateczną kontrolę" nad drugą osobą. Tym bardziej że egocentrycy rzadko wybierają jako partnera swoje lustrzane odbicie. W końcu w jednym są już zakochani. Znasz takie osoby?


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Poniedziałek 12.10.2020