Ten mural poprawia jakość powietrza!

Namalowano go w Rzymie. Ale patrząc za okno chcielibyśmy, żeby również polscy graficiarze zakochali się w eko-farbie... Jest jednak kilka naukowych „ale”.

domniemany.jpeg


W Rzymie odsłonięto w tym miesiącu największy eko-mural w Europie. Federico Massa namalował na fasadzie sześciopiętrowego obraz zanieczyszczonego oceanu, wykorzystując do tego farby Airlite, pochłaniające smog. Zmiana budynku w oczyszczacz powietrza ma przynieść korzyści porównywalne z pracą 30 drzew, a 12 metrów kwadratowych budynku ma pomóc w redukcji tlenku azotu, wyemitowanego przez jeden samochód w ciągu jednego dnia.

Kreatywna walka o jakość powietrza

Produkowana we Włoszech farba Airlite powstaje na bazie wody oraz środków antybakteryjnych i antysmogowych, które umożliwiają neutralizację tlenku azotu, emitowanego przez samochody. Pomysł muralu wyszedł od Veroniki de Angelis, szefowej organizacji Yourban2030, która zajmuje się łączeniem działań kreatywnych i artystycznych z nagłaśnianiem alarmującej sytuacji ekologicznej na świecie.

Ekofarba zlikwiduje smog?

Choć „ekofarba” brzmi jak jedno z rozwiązań, które mogłoby poprawić jakość powietrza również w polskich miastach, wciąż brakuje gruntownych badań na temat jej skuteczności. W ubiegłym roku naukowcy z Chin i Francji alarmowali, że podobne substancje mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, choć skupiali się głównie na wykorzystywaniu farb we wnętrzach. Dopóki jednak nie będzie można potwierdzić długofalowych korzyści z farb – pozostaje obcowanie z naprawdę imponującym kawałkiem sztuki ulicznej. 


Dodał(a): Tomasz Makowski/ fot. ienacruz.com Piątek 30.11.2018