Ten plecak ratuje życie

Terroryzm, pożar czy kataklizm – na wypadek tych ewentualności izraelscy inżynierowie wymyślili SkySaver. To plecak zaopatrzony w coś na kształt wyciągarki, który opuści odciętych od wyjścia ludzi w bezpieczne miejsce.
plecak-życia.jpg

Wyskakujący z wieżowców ludzie, którzy w desperackiej ucieczce przed spaleniem żywcem, decydują się na straceńczy lot z kilkunastu lub kilkudziesięciu pięter – taki obrazek mieli przed oczami twórcy SkySaver. To specjalny plecak, który w sytuacjach krytycznych ma pomóc osobom pracującym w wysokich budynkach.

SkySaver to z pozoru plecak, ale w rzeczywistości jest urządzeniem ratującym życie. W środku kryje wyciągarkę ze stalową linką o długości 25, 50 i 80 metrów. To niewiele, bo większość warszawskich wieżowców ma ponad 100 metrów wysokości, ale eksperci ze SkySaver już opracowują dużo dłuższe liny.

Żeby skorzystać z plecaka ratunkowego, należy założyć go na siebie, zapiąć uprząż na klatce i między nogami, wpiąć się we wcześniej zainstalowany przez specjalistów hak przy oknie i wyjść na zewnątrz. Najbezpieczniej jest skierować się twarzą do budynku, by odpychać się od niego i nie obijać o wystające elementy elewacji. Wtedy rozpoczyna się opuszczanie. Linka rozwija się w bezpiecznym tempie 2 m/s. Na dole kabel należy wypiąć i oddalić się w bezpieczne miejsce.SkySaver znajduje zastosowanie w krajach zagrożonych terroryzmem, ale i kataklizmami. Podczas trzęsienia ziemi, w budynkach mogą ulec zniszczeniu klatki schodowe. Z kolei w trakcie pożaru zabronione jest korzystanie z wind. Wtedy jedyną ucieczką jest skok na zewnątrz. Jednak jeśli drabina strażacka nie sięga odpowiednio wysoko lub odległość od ziemi nie pozwala na zastosowanie dmuchanej poduszki, życie ratować może SkySaver.

Plecak udźwignie osoby w przedziale wagowym 25 – 133 kg (poniżej dolnej granicy nie zadziała mechanizm rozwijający linkę). Wersja 25-metrowa kosztuje ok. 3200 zł, 50-metrowa 3400 zł, a 80-metrowa 3800 zł.

Gdybyś uciekał przed pożarem, nie pomyl z plecakiem, z którego za oknem wylecą kanapki i rzeczy na siłkę.

plecak-instrukcja.jpg
Dodał(a): Paweł Janusz Piątek 14.10.2016