Ten rząd chce legalnych narkotyków. Kokainy, amfetaminy i innych

Nawet niewielka ilość narkotyków w kieszeni mogła doprowadzić do poważnych konsekwencji i poniesienia odpowiedzialności karnej. Reforma rządu zakłada jednak, by zmodyfikować przepisy i zalegalizować posiadanie takich substancji w następujących ilościach: 5 g kokainy, heroiny, amfetaminy, 1 g MDMA i do 15 g marihuany.
iStock-1225530966.jpg

Norweski rząd chce w ten sposób skupić się na pomocy dla osób uzależnionych. Według ustawy, tacy ludzie nie powinni być karani, tylko państwo powinno zapewnić im leczenie. Mieszkańcy Norwegii będą więc mogli posiadać niewielkie ilości narkotyków na własny użytek. 

"Stosowana przez dziesięciolecia polityka kar się nie sprawdziła" - mówi gazecie "VG" Guri Melby, przewodnicząca Venstre, Norweskiej Partii Liberalnej. Jest to jedynie dodatkowy stres dla osób, które i tak sięgają po narkotyki. Norwegia chce pójść w ślady Portugalii, gdzie osoba mająca przy sobie niewielkie ilości takich substancji jest wysyłana na obowiązkową rozmowę z lekarzem leczącym uzależnienia. 

Przeciwnicy wprowadzenia takiego przepisu twierdzą, że to przyczyni się do plagi narkomanów, którzy będą swobodnie chodzić z nielegalnymi substancjami w kieszeni. Norweski rząd informuje jednak, że handel i przemyt nadal będą przestępstwem. Jedynie w sytuacji, gdy ktoś już będzie miał przy sobie narkotyki w takiej ilości, która wskazuje na korzystanie z nich na własny użytek, nie będzie karany.

Sonda

Czy w Polsce powinna wejść taka ustawa?


Choć w wielu krajach politycy coraz śmielej dyskutują na tematy związane z narkotykami i używkami, w Polsce nadal mamy problem z tym, by mieć przy sobie choćby gram marihuany. Sprawy co prawda i tak mają się lepiej niż w poprzednich latach, w końcu być może niedługo będziemy mogli posiadać przy sobie śladowe ilości marihuany, ale na chwilę obecną są to jedynie pomysły i próba stworzenia projektu przepisu. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 19.02.2021