Testy na COVID-19 w Biedronce. Zrobisz go w domu i taniej niż w laboratorium

W Niemczech po pojawieniu się testów na COVID-19 do samodzielnego zrobienia w domu tłumy ruszyły do sklepów i ogołociły półki w okamgnieniu. Czy podobnie będzie w Polsce? Testy na koronawirusa dostępne będą w Biedronce.
Projekt bez tytułu(194).jpg


Sieć sklepów Biedronka jako pierwsza w Polsce zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty testy na COVID-19. Produkt będzie można kupić od 15 marca br.

Sprzedawane testy będą wykrywać przeciwciała SARS-CoV-2. Produkt stworzyło szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab i jest to tzw. test serologiczny, który pozwala sprawdzić czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi. Czyli nie dowiemy się, czy jesteśmy obecnie chorzy, ale czy już przeszliśmy VOVID-19.

Czytaj także: Rząd chce wprowadzić nagrody dla osób, które zaszczepią się na koronawirusa

Test można wykonać w warunkach domowych. Do badania potrzebna jest mała ilość krwi, a czas oczekiwania na wynik to ok. 10 minut. No i tu pojawia się obawa o to, jak ludzie tę krew będą do testu pozyskiwać... Może się okazać, że nagle doświadczymy wzrostu interwencji medyków do przypadków okaleczeń, gdy taki Kowalski postanowi ciachnąć nożem kuchennym pół palca. A jeśli kroił nim przed chwilą ziemniaki, to zaobserwujemy przy okazji przyrost innych szczepień – na tężec. 

Dodatkowo wprowadzony do Biedronki na szeroką skalę test może znacznie zmniejszyć zainteresowanie drogimi testami w tzw. punktach Drive Thru. Producent, czyli szwajcarska firma PRIMA Lab deklaruje, że dokładność badania będzie na poziomie 98,3 proc.
W przypadku pozytywnego testu zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem. W sytuacji negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać COVID-19, również należy skonsultować się z lekarzem – informuje Biedronka. Czyli i tak, i tak należy zgłosić się do medyka...

Biedronka wyceniła test na COVID-19 na 49,99 złotych, a jeden klient może zakupić jednorazowo maksymalnie 3 sztuki produktu Primacovid. 


Dodał(a): Kamil Nowicki Piątek 12.03.2021