Top 10 nowości wydawniczych stycznia

Masz wolny wieczór, bo akurat postanowiłeś sobie zrobić przerwę w podrywaniu lasek? To dobry czas, żeby trochę się dokształcić i poczytać książkę. Albo się rozerwać i sięgnąć po komiks.

gł.jpg

Poniżej znajdziesz subiektywne zestawienie 10 ciekawych nowości wydawniczych, które pojawiły się na naszym rynku w styczniu. Niezależnie od wieku, trafisz tu na coś dla siebie. Pierwszy miesiąc 2017 roku przyniósł urodzaj wznowień klasyki zarówno komiksowej, jak i książkowej, a także pojawiło się wiele ciekawych pozycji premierowych.

1. Corto Maltese. Opowieść słonych wód

scen. i rys.: Hugo Pratt
wyd.: Egmont
1.jpg
Ta klasyka włoskiego komiksu była już u nas wydawana. Kilka lat wcześniej można było nabyć pięć tomów serii opublikowanych przez Post. Jeśli wtedy nie byłeś zbytnio zainteresowany tytułem, czas zmienić zdanie. W pierwszej odsłonie przygód wilka morskiego, Corto Maltese spotyka na swej drodze Rasputina. Rosyjski posiadacz wielkiego penisa, do którego ustawiały się w kolejce panie, jest tutaj okrutnym, zwariowanym marynarzem. Sprowadzi on na głównego bohatera kłopoty. Żeby nie było zbyt nudno, fabuło osadzona została w miesiącach poprzedzających rozpoczęcieI Wojny Światowej. Znajdziemy tu wszystko, co duzi chłopcy lubią najbardziej. Wartką akcję, pojedynki, intrygę i romans. A jeśli nie jesteś wystarczająco zachęcony, to zwróć uwagę, że postać Maltese’a powstała w oparciu o życiorys polskiego podróżnika i pisarza.

2. Bradl. Tom 1
scen.: Marek Oleksicki
rys.: Tobiasz Piątkowski
wyd.: Egmont we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Polskiej Grupy Energetycznej
2.jpg
W dwóch opowieściach zebranych w pierwszym tomie „Bradla” Marek Oleksicki pokazuje, w jaki sposób Kazimierz Leski został szpiegiem polskiego wywiadu podczas II Wojny Światowej. Wartka akcja, napięcie i intryga rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Tego należy oczekiwać. Tobiasz Piątkowski urozmaica to estetyką znaną z filmowych czarnych kryminałów. Każdy cień żyje własnym życiem, a Warszawa jest równie przerażająca jak amerykańskie metropolie. Komiks dla patriotów i fanów popkultury.

3. Love in Vain. Robert Johnson 1911–1938
scen.: Jean-Michael Dupont
rys.: Mezzo
wyd.: Kultura Gniewu

3.jpg
„A gdy umrę, gdzieś przy drodze grób wykopcie mi, by mój demon wsiadł w autobus i na zawsze znikł.” Śpiewał Robert Johnson w utworze „Me and the Devil Blues”. W ręce polskiego czytelnika trafia powieść graficzna przedstawiająca życie jednego z najsłynniejszych bluesmanów. Johnson twierdził, że swoje umiejętności posiadł przez pakt zawarty z diabłem. I to właśnie on jest narratorem „Love in Vain”. Opowiada o tragicznych wydarzeniach z udziałem muzyka. Jego losy przypominają fabułę serialu „Californication”, a sam bohater jest niczym Hank Moody, tylko nieco bardziej depresyjny. Nie zabraknie tu przypadkowych romansów, nieszczęśliwej miłości, imprez i tragedii. A wszystko to w doskonałej czarno-białej oprawie rysunkowej. Każdy z kadrów nadawałby się do powieszenia na ścianie. Jeśli bluesa znasz tylko z filmu „Blues Brothers”, przedstawiamy Johnsona. Nikt tak pięknie nie śpiewał o ciężkim i upodlonym życiu.

4. Marlon Brando
autor: Lawrence Grobel
wyd.: Axis Mundi
4.jpg
Znany amerykański dziennikarz w 1978 roku wybrał się na tahitańską wyspę należącą do Marlona Brando. Grobel miał przeprowadzić z nim wywiad dla „Playboya”. Aktor zastrzegł, że będzie mówił jedynie o Indianach. W końcu po odbiór Oscara za rolę w filmie „Ojciec chrzestny” wysłał przedstawicielkę plemienia Apaczów. Chciał w ten sposób wyrazić swój protest przeciw dyskryminacji mniejszości. Staremu wydze Grobelowi udało się jednak porozmawiać z gwiazdorem na wiele więcej tematów, niż ten założył. W ten sposób powstała ta książka. Jest to zapis wywiadu rzeki z aktorem będącym jedną z ikon Hollywood. Zawsze miło poczytać jak ktoś mówi przystępnie o kinie, a do tego zna branżę od podszewki. Dla fanów X muzy lektura obowiązkowa.

5. Milczenie

autor: Shusaku Endo
wyd.: Znak
5.jpg
Książka, na podstawie której powstał najnowszy film Martina Scorsese. Jej autor był jednym z najwybitniejszych pisarzy japońskich, a „Milczenie” to jego najważniejsza powieść. Akcja osadzona jest w XVII wieku. Właśnie trwa wojna szogunatu z chrześcijaństwem. Młodzi księża wyrzekają się Chrystusa. Na wieść o tym dwóch jezuitów próbuje dostać się do Japonii, aby odnaleźć swojego mistrza, który rzekomo również postanowił zrezygnować z wiary. Teraz sami będą musieli zastanowić się nad istotą głoszonych przekonań. Jak zwykle u Endo bohaterowie muszą stanąć przed wyborem jednej z dwóch możliwości, z czego każda niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Książka została napisana przystępnym językiem, jednak zawarto w niej wiele metafor i odniesień. Niczego nie podano na tacy. Pewne jest tylko, że postaci poszukują odpowiedzi na pytania, jakie każdy z nas chciałby zadać stwórcy. O ile ktoś taki w ogóle istnieje.


6. W górach szaleństwa i inne opowieści
autor: H. P. Lovecraft
wyd.: Zysk i S-KA
6.jpg
Jeśli jednak chrześcijaństwo to temat zupełnie ci obcy, jest też książka o innej religii. A dokładniej o mitologii Cthulhu. Potwór leży na dnie Pacyfiku i czeka, aż będzie mógł powrócić, aby ponownie przejąć władzę nad światem. Nie trzeba jednak być znawcą twórczości Lovecrafta, aby składać hołd bóstwu. W sieci można natknąć się na miliony memów stworzonych na temat demona, przy którym szatan wydaje się przymilnym kociakiem. I chociaż wszystkie opowiadania pisarza były już u nas publikowane, zawsze miło postawić na półce kolejne wydanie. Dżentelmen z Providence – tak nazywano autora – zabiera czytelników do największych koszmarów, jakie kiedykolwiek narodziły się w człowieczej wyobraźni. Od dziesięcioleci jego twórczość inspiruje kolejne pokolenia twórców zarówno w medium pisanym, jak i filmowym. Spróbuj zasnąć po lekturze!

7. Anihilacja. Tom 1

scen.: Keith Giffen, Dan Abnett i Andy Lanning
rys.: Mitch Breitweiser, Scott Kolins, Ariel Olivetti, Kevin Walker
wyd.: Egmont
7.jpg
Jeśli nad łóżkiem powiesiłeś plakat „Avengersów”, musisz przeczytać ten komiks. Po nim uniwersum Marvela nigdy już nie było takie jak wcześniej. Na Ziemi rozbił się statek kosmiczny pełniący funkcję więzienia. Z katastrofy ocalała garstka najgorszych szumowin. Do jednego z nich przyczepia się pewna wulgarna nastolatka. W tym samym czasie strażnicy pokoju międzygalaktycznego zostali wybici w pień. Ostał się jeden. A jakby tego było mało, kolejne planety niszczone są przez tajemniczego Annihilusa. Czytelnika czekają częste spotkania z kosmicznymi nawalankami. Nie trzeba też być fanem wydawnictwa, aby zrozumieć w pełni tę brutalną przygodę science-fiction. Wszystko zostaje wyjaśnione w odpowiednim czasie. Jest kolorowo, ale mrocznie. Takie „Anihilacje” lubimy.

8. Niesłychane losy Ivana Kotowicza: Zamek Rybiej Dynastii
scen.: Michał Ambrzykowski
rys.: Kajetan Kusina
wyd.: Kultura Gniewu
8.jpg
Drugi tom przygód kota żołnierza. Tak, komiksy nie muszą być realistyczne. Akcja ma miejsce na terenie byłego Związku Radzieckiego. Główny bohater jest jedynym ocalałym z katastrofy w kopalni Stalinium. Ta substancja odpowiedzialna jest za wiarę ludzi w komunizm. Ivan Kotowicz przemierza pokryte śniegiem tereny matki Rosji i w końcu dołącza do specjalnego oddziału wojskowego. Wbrew pozorom nie jest to opowieść dla dzieci. Owszem, są tu uczłowieczone zwierzęta i wszystko powala feerią barw, ale żeby dobrze zrozumieć opowiadaną historię, potrzeba znajomości realiów historycznych. Nasączona jest metaforami i odniesieniami. Łatwo odczytać krytykę systemu totalitarnego podaną w fantastycznej otoczce. Nie brakuje również scen pojedynków. Jeśli więc spędzasz czas, przeglądając zdjęcia i filmiki z futrzakami, jest to pozycja stworzona właśnie dla ciebie.


9. Ms Marvel. Niezwykła
Scen.: G. Willow Wilson
rys.: Adrian Alphona
wyd.: Egmont
9.jpg
Marvel zaskakuje swoją nowoczesnością i wpisywaniem swoich komiksów superbohaterskich w aktualne i ważkie dla społeczeństwa konteksty. Tym razem jest to muzułmanizm. Szesnastoletnia Kama Khan z New Jersey na pozór wiedzie życie typowej nastolatki. Wymyka się z domu na imprezę, chodzi do szkoły i ma paczkę znajomych. Fascynują ją komiksy wiadomego wydawnictwa, fantastyka i gry komputerowe. Wyznaje Islam, co nie pozwala jej na picie alkoholu i jedzenie mięsa wieprzowego. Pewnej nocy zyskuje supermoce i staje się Ms Marvel. Oznacza to, że może zmieniać swoje kształty. Do tego jest bardzo giętka i przeciwnicy nazywają ją „gibką dziewczyną”. W pierwszym tomie przygód nowej heroiny najbardziej urzeka normalność. Dziewczyna pomimo nowo zdobytych zdolności wciąż jest niezdarna i musi mierzyć się z typowymi problemami. Otrzymujemy niezwykłą opowieść o trudach dojrzewania i różnicach kulturowych w superbohaterskiej otoczce.

10. Wilki z Nowego Meksyku
scen. i rys.: William Grill
wyd.: Kultura Gniewu
10.jpg
Książeczka dla najmłodszych… Naprawdę tak to wygląda. William Grill przenosi na karty tej krótkiej powieści graficznej klasyczne opowiadanie Ernesta Thompsona Setona ze zbioru „Zwierzęta, które znałem” z 1898 roku. W tej historii przenosi nas do ostatnich lat Dzikiego Zachodu. Słynny traper poluje na nieuchwytnego wilka, który wyprowadził w pole wielu myśliwych. W trakcie ścigania człowiek coraz bardziej zaczyna szanować swojego przeciwnika. Wszystko to podane jest w bardzo bajkowej aurze. Na kolejnych planszach pojawiają się krótkie opisy zdarzeń. A każda strona stworzona jest z kilku kadrów mających je ilustrować. Nawet w największym twardzielu obudzi dziecko. Doskonała zabawa.



Dodał(a): Rafał Christ Sobota 18.02.2017