Trzy cechy ludzi inteligentnych. Sprawdź, czy je posiadasz

Masz się za inteligenta, bo jesteś kulturalny i ukończyłeś szkołę z wyróżnieniem? Okazuje się, że ludzie z wysokim IQ mają zupełnie inne cechy. Sprawdź jakie i sam oceń, czy rzeczywiście jesteś tak inteligentny, jak ci się wydaje.
iStock-1022259708.jpg
Zapewne za dzieciaka rodzice kazali ci sprzątać w pokoju, kłaść się do łóżka po wieczorynce i nie przeklinać, bo w innym przypadku uschnie ci język. Zapewne do tej pory masz go w gębie, więc nie mieli racji. Podobnie jest z resztą ich nakazów i zakazów.

Klniesz jak geniusz
Okazuje się bowiem, że ludzie, którzy często przeklinają, mogą pochwalić się wysokim ilorazem inteligencji. Według badań przeprowadzonych przez naukowców Kristin i Timothy Jay z Massachusetts College Of Liberal Arts jest on bezpośrednio skorelowany z wulgaryzmami.

Ostateczny wynik eksperymentu pokazał, że ci, którzy potrafią wymienić najwięcej przekleństw w ciągu minuty, osiągają także wyższe wyniki w testach IQ. Wychodzi więc na to, że wbrew powszechnemu przekonaniu, używanie wulgaryzmów wcale nie oznacza braków w słownictwie. Wręcz przeciwnie jest ono wizytówką osób silnych retorycznie, a nie próbą ukrycia deficytów werbalnych.

Sprawdź: Rzucasz k****mi w pracy? Powinieneś dostać pochwałę i podwyżkę!

Siedzenie do późna
Chodzenie wcześniej spać wcale nie oznacza, że w końcu obudzisz się mądrzejszy. Nocne marki już w młodości wykazują wyższy iloraz inteligencji. Tę hipotezę potwierdzają badania przeprowadzone przez dr Satoshiego Kanazawę na dużej grupie dzieci. Okazuje się, że berbecie z IQ poniżej 75 zazwyczaj chodziły spać wcześniej niż ich rówieśnicy z IQ wynoszącym co najmniej 125.

Także w dorosłym życiu bardziej inteligentne osoby kładą się spać później w tygodniu, kiedy na drugi dzień muszą wstać o określonej porze, a także w weekendy. Nie oznacza to jednak, że siedzenie do 3 w nocy uczyni cię geniuszem. Naukowcy wskazują, że różnica czasu na wskoczenie pod kołdrę wynosi około godziny. Tak więc ci z wyższym IQ kładą się statystycznie około 00:29, a ci z niższym ilorazem około 23:41.

Stwórz własny chaos
Inteligentni ludzie nie lubią tracić czasu na sprzątanie. To dlatego, że ich umysły są zajęte innymi myślami i pomysłami. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota. Aż prosi się, żeby zacytować Einsteina: “Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?”

Brudne otoczenie jest zazwyczaj oznaką bardziej kreatywnego i nieco chaotycznego środowiska pracy. Inspiruje ono do zerwania z tradycyjnym tokiem myślenia i zachęca do nowatorskich rozwiązań, czego nie można powiedzieć o poukładanej przestrzeni. W końcu nawet u stwórcy na samym początku był chaos.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Czwartek 20.08.2020