Usuwanie tatuażu - Ile kosztuje? Jakie są efekty?

Tatuaż to popularna ozdoba ciała i skóry, która stanowi jeden ze sposobów wyrażania siebie.

usuwanie-tatuazu.jpg

Istnieje kilka rodzajów tatuaży, przy czym najczęściej wykonuje się tatuaże stałe. Metoda ta polega na wprowadzeniu tuszu w głębokie warstwy skóry przy pomocy specjalnego urządzenia i mikroskopijnych wkłuć. Decyzja o wytatuowaniu danego wzoru powinna być więc świadomą decyzją, gdyż jest to pamiątka pozostawiana na całe życie. Co w przypadku, gdy jednak zmienimy zdanie i niezależnie od powodu zechcemy pozbyć się grafiki ze swojej skóry? W grę wchodzi zabieg usuwania tatuażu. Sprawdźmy, czy możliwe jest całkowite pozbycie się niechcianej pamiątki, a więc jakie są efekty usunięcia tatuażu oraz jaki jest tego koszt.

Metody usuwania tatuażu

Na przestrzeni lat wypracowano szereg metod usuwania niechcianych tatuaży, które są mniej lub bardziej ryzykowne oraz pozwalają na uzyskanie różnego stopnia efektów końcowych. Jednym z najstarszych sposobów jest chirurgiczne usuwanie tatuażu, przy czym jego pozostałością staje się nieestetyczna blizna, zaś poprzez konieczność ingerencji w strukturę skóry, niesie on także ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Zabieg taki umożliwia usunięcie jedynie mniejszych wzorów, bowiem przy większych, bardziej rozległych tatuażach, konieczny jest dodatkowo przeszczep skóry.

Tatuaż usunąć można także za pomocą złuszczania chemicznego lub mechanicznego, przy pomocy chociażby peelingu chemicznego czy dermabrazji. Jest to metoda która sprawdzi się w przypadku tatuaży, których barwnik znajduje się w górnych partiach skóry- w innych przypadku po zabiegu mogą pozostać przebarwienia lub blizny. Innym sposobem jest elektrokoagulacja, a więc zabieg z użyciem prądu. Najlepsze efekty można uzyskać w przypadku niewielkich tatuaży, przy czym nie może być ona zastosowana u osób chorujących na cukrzycę, zaburzenia krążenia, mające problemy z krzepliwością krwi a także posiadających rozrusznik. Laserowe usuwanie tatuażu to ostania, ale obecnie najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda usuwania tatuaży. Jest ona bowiem uważana za najbardziej skuteczną i bezpieczną- ryzyko powstania blizn oraz ryzyko infekcji są znikome, zaś dodatkowym plusem jest komfort pacjenta podczas zabiegu i minimalizacja intensywności bólu.

Laserowe usuwanie tatuażu- u kogo jest możliwe i jak wygląda

Dużym atutem laserowego usuwania tatuaży jest także to, iż metodę tą zastosować można w każdym przypadku, niezależnie od wzoru, wielkości, koloru zastosowanego tuszu czy głębokości wykonania grafiki. Co więcej, zabieg ten polecany jest również osobom, które chcą pozbyć się makijażu permanentnego. Musimy liczyć się natomiast z tym, że nie jest możliwe trwałe usunięcie barwnika tatuażu za pierwszym razem, lecz laserowe usuwanie tatuażu odbywa się w serii kilku bądź kilkunastu zabiegów, pomiędzy którymi zachowuje się około 8-10 tygodniową przerwę. Efekty końcowe zabiegu są jednak warte tego czasu.

Jak wygląda taki zabieg? Na skórę, w miejscu gdzie będzie przeprowadzany zabieg, nakładany jest krem znieczulający oraz stosowany jest opatrunek okluzyjny na około 40 minut, dzięki czemu zaaplikowany krem szybciej i lepiej się wchłania. Następnie, przy użyciu odpowiedniego lasera - w Klinice Dr Szczyta jest to na przykład neodymowo-yagowy laser Alma Harmony ND:YAG typu Q Switch- w nanosekundowych impulsach emitowane są fotoakustyczne fale uderzeniowe , które rozbijają cząsteczki barwnika na malutkie fragmenty. Te z kolei usuwane są już z organizmu drogą fagocytozy. Pojedynczy zabieg trwa od 5 do 60 minut, w zależności od wielkości tatuażu, zaś podczas jego wykonywania pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucia. Co więcej, w metodzie tej nie dochodzi do uszkodzeń naskórka, przez co nie powstają ani blizny, ani przebarwienia. Po zabiegu na skórę nakładany jest regenerujący preparat ochronny. Na miesiąc przed zabiegiem laserowego usuwania tatuażu nie zaleca się opalania, wykonywania mikrodermabrazji, głębokich peelingów a także stosowania kosmetyków i preparatów z witaminą C, A i kwasami. Regeneracja skóry po zabiegu trwa około 7 dni. W pierwszych dniach skóra jest delikatnie zaczerwieniona i obrzęknięta, niekiedy występują także niewielkie krwawienie, pojawiają się drobne strupki które odpadają po kilku dniach. Zalecane jest stosowanie preparatów ochronno-regeneracyjnych oraz kosmetyków z wysokim filtrem. Ponadto należy unikać intensywnych ćwiczeń, gorących kąpieli oraz spożywania alkoholu.

Ile kosztuje laserowe usuwanie tatuażu?

Cena zabiegu zależy nie tylko od danego gabinetu lecz przede wszystkim od parametrów tatuażu. Im jest on większy i bardziej kolorowy, tym konieczność większej liczby powtórzeń zabiegu, co przekłada się na wyższy koszt ostateczny usuwania. Cena jednej sesji oscyluje w wysokości 600-1000 złotych, stąd też za całkowite usunięcie tatuażu przy pomocy lasera można zapłacić około 5-7 tysięcy złotych.

Należy pamiętać o tym, że choć laserowe usuwanie tatuaży uważane jest za najbardziej bezpieczną metodę pozbycia się niechcianej ozdoby skóry, to zabieg bezwzględnie nalży przeprowadzić w sprawdzonym i pewnym miejscu, gdzie całość zostanie wcześniej skonsultowana ze specjalistą. Tylko wtedy mamy pewność powodzenia całego działania.


Dodał(a): Redaktor Piątek 30.07.2021