Uwaga na nowy narkotyk. Łatwo się uzależnić i przedawkować

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną, która szybko zyskuje popularność w naszym kraju. Jest silnie uzależniająca i przybiera postać proszku bądź kryształków.
Zrzut ekranu 2022-07-13 o 09.08.07.png

Mowa o a–PHiP, który występuje również pod nazwami a-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, Funky, A-PiHP. Substancja jest silnie uzależniająca, a osoby, które ją zażyją, mogą się spodziewać halucynacji, urojeń, psychozy, bezsenności, braku łaknienia i pragnienia. Za tym idą też negatywne skutki, jak nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca, ból w klatce piersiowej, problem z oddychaniem, duszności, a po przyjęciu zbyt dużej dawki nawet zgon.

Narkotyk charakteryzuje się opóźnionym działaniem, przez co często może tworzyć iluzję "braku działania", co zwiększa ryzyko przedawkowania. 

"Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.)" – można przeczytać na stronie GIS.

"Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia." – zakończono. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 13.07.2022