Uważaj na swoje klejnoty. Odkryto kolejne objawy COVID-19

Kaszel i gorączka to najpowszechniejsze objawy koronawirusa. Wielu pacjentów skarżyło się także na utratę węchu czy smaku. Okazuje się, że jest jeszcze symptom, który dotyczy facetów i ich największego skarbu.
iStock-1214730914.jpg
Gdyby zapytać facetów, czy wolą stracić nogę, czy penisa, zdecydowana większość wskazałaby tę pierwszą opcję. Mało który chciałby też zostać zakażony koronawirusem. No może poza pewnymi wyjątkami, jak ten gość, który lizał kibel, żeby zachorować. Okazuje się, że COVID-19 może zagrażać także męskiemu przyrodzeniu.

Na łamach "American Journal of Emergency Medicine" został opisany przypadek pacjenta, u którego objawem koronawirusa – poza kaszlem i gorączką – był obrzęk jąder. Mężczyzna udał się do lekarza dopiero wtedy, gdy zaczął doskwierać mu silny ból klejnotów.

Sprawdź: Bezpieczny seks a koronawirus. Jak to robić

Doktor Marek Derkacz, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog w rozmowie z portalem abczdrowie.pl zdradził, że nie był to odosobniony przypadek. Naukowcy ze szpitalnego Centrum Medycyny Rozrodu w Wuhan opisali sekcję zwłok pacjentów zmarłych z powodu zakażenia COVID-19.

"Stwierdzono znaczne uszkodzenie miąższu jąder, zwłaszcza kanalików nasiennych odpowiedzialnych za proces spermatogenezy, czyli wytwarzania plemników. Zaobserwowano też zmniejszoną liczbę komórek Leydiga, odpowiedzialnych za produkcję testosteronu. W badanym materiale potwierdzono również cechy zapalenia limfocytarnego" – wyjaśnia dr Derkacz.

Sprawdź: Ile czasu na ludzkiej skórze żyje koronawirus, a ile wirus grypy? Naukowcy odpowiadają

Eksperci uspokajają jednak, że zapalenie jąder dotyczy głównie pacjentów z ciężkim przebiegiem koronawirusa. Derczak wskazuje przy tym jeden przypadek pacjenta z Polski, u którego stwierdzono takie objawy. Był to mężczyzna w średnim wieku. “Biorąc pod uwagę miliony zakażonych mężczyzn na całym świecie, obrzęk jąder w przebiegu stanu zapalnego nie jest częstym i charakterystycznym objawem COVID-19. Nie wolno jednak tego bagatelizować, ponieważ następstwa mogą być bardzo poważne” – zaznacza doktor.

Obrzęk jąder może prowadzić do różnych konsekwencji w zależności od nasilenia i czasu trwania. Lekarz wskazuje, że może on uszkodzić zarówno komórki Sertolego odpowiedzialne za wytwarzanie plemników, jak i komórki Leydiga, które odpowiadają za gospodarkę testosteronu we krwi. Jednak przewlekły proces zapalny może nawet zwiększyć ryzyko raka jąder. Aż prosi się, żeby podczas seksu stosować podwójne zabezpieczenie – prezerwatywy i maseczkę. 


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Wtorek 13.10.2020