W połowie maja zakończy się stan epidemii w Polsce. Tak ogłosił minister zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dziś, że od połowy maja zostanie zniesiony stan epidemii w naszym kraju. Zastąpi go 'stan zagrożenia epidemicznego'.
Zrzut ekranu 2022-04-29 o 15.20.05.png

"Dokonaliśmy analizy prawnej. W połowie maja zniesiemy stan epidemii i przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego" - powiedział. Dodał także, że decyzja była przekonsultowana na różnych poziomach administracji i głęboko analizowana. 

Czym się różni stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego? Posłużymy się definicją przyjętą w ustawie. Stan epidemii to "sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii", za to stan zagrożenia epidemicznego to "sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych".

Już wcześniej zniesiono nakaz noszenia maseczek i znacznie złagodzono wszelkie formy związane z koronawirusowymi zasadami bezpieczeństwa. Zniesienie stanu epidemii to kolejny etap powrotu do normalnego funkcjonowania. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Piątek 29.04.2022