W Polsce będzie coraz mniej księży. Kolejne dwa seminaria zamknięte przez brak chętnych

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny musiał połączyć trzy seminaria działające na Dolnym Śląsku w jedno. Przyszli księża będą kształcić się już tylko we Wrocławiu, a seminaria w Legnicy i Świdnicy zostaną zlikwidowane przez małą liczbę chętnych.
Zrzut ekranu 2022-06-21 o 16.31.10.png

O "połączeniu" seminariów mówiono już kilka dni temu, dokładniej bp Marek Mendyk poruszył temat podczas mszy kończącej rok akademicki w świdnickim seminarium.

"Podjąłem decyzję o tym, by nasi klerycy od przyszłego roku akademickiego kontynuowali naukę w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, razem z klerykami z sąsiednich diecezji. Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że to nie koniec, ale nowy etap tego domu i zamieszkującej go wspólnoty. Dzięki zmianie przygotowujący się do kapłaństwa będą mogli korzystać z dobrodziejstw dużego ośrodka akademickiego oraz wzrastać ze swoimi rówieśnikami z całego Dolnego Śląska" – mówił. Zamknięcie dwóch seminariów znów wskazuje na kryzys powołań, o którym mówi się wewnątrz kościoła. Liczba święceń księży spada regularnie od 2000 roku. Obecnie rocznie święci się ok. 300 duchownych. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Wtorek 21.06.2022