W tym kraju niezaszczepieni pracownicy będą musieli sami opłacać sobie testy

Pracownicy niezaszczepieni będą musieli udowadniać pracodawcy, że są zdrowi. Obowiązek wykonywania testów zostanie wprowadzony we Włoszech, a ludzie będą musieli to pokryć z własnej kieszeni. Stworzony zostanie green pass, którym osoby zatrudnione będą musiały się legitymować.
Zrzut ekranu 2021-10-14 o 12.06.17.png

Przepustki Covidowe będą obowiązkowe we wszystkich miejscach pracy. Włoch to pierwszy kraj w Europie, który zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Przepustki otrzymają ci, którzy się zaszczepili, są ozdrowieńcami lub posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. 
Nowe regulacje wzbudziły szereg kontrowersji. Pojawiły się demonstracje i protesty, m.in. w Rzymie. Włoskie media opisują, że były one najbardziej gwałtowne od samego początku pandemii.

Włosi chcą, by testy na koronawirusa były finansowane przez państwo. Rząd jednak się nie ugiął i wychodzi na to, że pracownicy będą musieli do końca roku łącznie zapłacić za testy ok. 2,2 tys. zł.

Kontrole mogą być wyrywkowe. Niektórzy pracodawcy mogą próbować także ominąć nakaz, lecz w przypadku sprawdzenia kara może być dużo większa, niż płacenie za testy. Mandaty mogą zaczynać się od 2,5 tys. zł.

Patrząc na to, że w Polsce temat szczepień nadal jest bardzo kontrowersyjny, zapewne wprowadzenie takiej przepustki długo jeszcze będzie wykraczać poza nasze możliwości. Już mamy niewesoło w kraju, więc dolewanie oliwy do ognia może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Czwartek 14.10.2021