W tym kraju zatwierdzono prawo do wspomaganego samobójstwa

Decydowanie o własnej śmierci, niezależnie od odsetku osób religijnych w społeczeństwie, zawsze było tematem kontrowersyjnym. W niektórych krajach coraz chętniej uznawane jest za podstawowe prawo człowieka. Od 1 stycznia w Austrii obowiązuje prawo umożliwiające osobom nieuleczalnie chorym dokonanie samobójstwa w sposób kontrolowany. Proces posiada wiele szczebli biurokratycznych, jednak dzięki organizacjom pożytku publicznego staje się ogólnodostępny dla osób chorych.
Zrzut ekranu 2022-01-3 o 12.56.01.png

Początkowym etapem procesu jest wniosek o uzyskanie leków letalnych. W trakcie jego uzupełniania potrzebne jest potwierdzenie przez dwóch lekarzy specjalizujących się w opiece paliatywnej, że choroba jest nieuleczalna lub nie daje pozytywnych rokowań. Pacjenta obowiązują 2 lub 12 tygodni okresu, który można określić jako szansę na zastanowienie. Nowe przepisy nie dotyczą osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz dzieci. 

Po czasie karencji zainteresowany po raz drugi musi zająć się stroną formalną. Zwraca się notarialnie o oficjalne przekazanie leku. Na osobie związanej tajemnicą prawa leży ciężar wskazania miejsca, gdzie można uzyskać niezbędną substancję. W ramach dodatkowego zabezpieczenia ustawa mówi, że apteki dystrybuujące leki terminalne nie mogą być podawane do wiadomości publicznej. 

Wspomagane samobójstwo różni się od eutanazji. W tym drugim przypadku w śmierci choremu pomaga bliska osoba lub lekarz. Taka forma nie jest legalna w żadnym kraju.

Dotychczas jedynym miejscem w Europie umożliwiającym mieszkańcom dokonanie samobójstwa w sposób kontrolowany była Szwajcaria. W 2016 roku 1,4% śmierci w Szwajcarii to zgony wspomagane, 86% z nich to osoby powyżej 65 roku życia. Liczby te przekładają się realnie na 798 osób. Nad zmianą prawa zastanawiano się również w Hiszpanii, Belgii i Holandii, gdzie finalnie pomoc osobom w stanie terminalnym została zdekryminalizowana.

Szereg procedur, jakie trzeba wykonać, z założenia ma być długotrwały i warunkować dostępność wyłącznie dla osób  pewnych swojej decyzji. Z tego powodu w krajach niemieckojęzycznych funkcjonują organizacje “pilnujące” prawa do śmierci. Proponują pomoc w zawiłych biurokratycznie sprawach. 

Rząd Austrii postrzega jednak finansowanie ochrony zdrowia jako priorytet (znamy takich, co wsparcie obywateli ograniczają do 500 plus), dzięki czemu nie zostawia osób w ciężkim stanie bez pomocy. Do budżetu dodatkowo wniesiono także zwiększenie kwot na rozwój szpitalnej opieki paliatywnej - tak, aby pacjenci nie mieli wyboru pomiędzy gorszymi warunkami, a szybszą zaplanowaną śmiercią. 


Dodał(a): CKM.PL Poniedziałek 03.01.2022