Wakacje w grudniu? Już niedługo będziemy mogli swobodnie latać

Już niedługo będziemy mogli spokojnie polecieć na wakacje, bez konsekwencji związanych z restrykcjami. Komisja Europejska, po przedstawieniu wyników analiz odnośnie zachorowań na koronawirusa, planuje znieść obostrzenia dotyczące poruszania się samolotem i zrezygnować z obowiązkowej kwarantanny. Okazuje się, że współczynnik przenoszenia COVID–19 wśród pasażerów lini lotniczych wynosi mniej niż 1 proc.
iStock-1211955568.jpg

Przedstawiciele Komisji Europejskiej zdecydowali, że aż tak rygorystyczne obostrzenia są niepotrzebne. Dotychczas po podróży z większości krajów starego kontynentu, pasażer miał obowiązek przejścia kwarantanny. Dodatkowo na lotniskach obowiązywał szereg tymczasowych przepisów związanych z pandemią koronawirusa, przez co wylatywanie z kraju było bardzo uciążliwe i znaczna część ludzi z tego rezygnowała.

Sonda

Planujesz gdzieś polecieć?

Okazało się jednak, że podróżni nie są w grupie wysokiego ryzyka. Współczynnik przenoszenia wirusa w tej grupie jest znacząco mniejszy, niż w przypadku nawet kontaktów członków rodziny w gospodarstwach domowych. Tam wynosi on od 4,6 do nawet 49,5 proc., w zależności od regionu. 

Unijna komisarz ds. Transportu Adina Valean poinformowała, że decyzję o zniesieniu obowiązkowej kwarantanny opiera się na dowodach naukowych i szczegółowych analizach. Podróżni nie będą traktowani jako osoby o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem i będą mogli swobodnie podróżować pomiędzy krajami o tej samej sytuacji epidemiologicznej.

Tak więc, jeśli gorączkowo wyczekiwałeś poprawy sytuacji, by zabrać rodzinkę na wakacje, możesz już powoli przeglądać oferty z biur podróży. Co prawda w państwach, które są najczęściej wybierane przez Polaków, temperatura teraz waha się w granicach 17 stopni. Opalać się będzie ciężko, ale zawsze to lepsza pogoda, niż w Polsce. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Piątek 04.12.2020