Wielka Księga Ognia

Życie mężczyzny to ciągła walka o buzujący ogień i jakaś padlinę, którą można szybko na ruszt wrzucić. Oto grillowe przykazania.

Wielka Księga Ognia

Wykaż się harcerską przebiegłością i podpal brykiet bez rozpałki. Nie używaj do tego gazet ani lakierowanego drewna; przy ich spalaniu powstają trujące wyziewy.

Używaj tylko brykietu lub drewna z drzew liściastych. Drewno iglaste, paląc się, wydziela niebezpieczne substancje.

Brudny ruszt może zepsuć smak pieczonych przez ciebie kiełbasek czy karkówki. Wyczyść go przed każdym grillowaniem.

Rozpałkę dodajesz tylko na początku grillowania. Nie wolno jej dokładać, gdy jedzenie jest już na ruszcie. Jeśli musisz to zrobić, zdejmij wcześniej mięso.

Bądź cierpliwy. Nigdy nie wkładaj potraw na niedostatecznie rozgrzany ruszt. Jak najprościej sprawdzić jego temperaturę? Jeżeli umieścisz dłoń na wysokości pieczenia i nie możesz z gorąca wytrzymać dłużej niż 3–5 sekund – grill jest średnio rozgrzany. Jeśli zaledwie 2 sekundy, grill jest już mocno rozgrzany.

Nigdy nie grilluj produktów zamrożonych. Powinny mieć idealnie temperaturę pokojową.

Aby zachować soczystość grillowanych warzyw, posól je dopiero po upieczeniu. Nigdy przed przyrządzeniem nie zdejmuj z nich też skórki. Wyjątkiem jest cebula.

Kiełbasę przeznaczoną na grill nacinasz. Jeśli idzie o kiełbasę surową, wystarczy przekłuć ją w kilku miejscach.
Wielka Księga Ognia
Tłuszcz ociekający bezpośrednio na rozgrzany brykiet może wytwarzać szkodliwe związki chemiczne. Dlatego, grillując tłuste mięsa, użyj aluminiowej tacki z ociekaczem.

Mięso powinieneś zamarynować przynajmniej 24 godziny przed grillowaniem i trzymać je w lodówce. Zależy ci na wyjątkowo chrupkiej skórce? Marynuj je przez dwie doby.

Małe ryby grilluj w całości. Średnie w postaci filetów. Duże pokrój w dzwonka. Te z kruchym mięsem najlepiej piecz w folii aluminiowej.

Przed pieczeniem nasmaruj mięso tłuszczem. Wybierz oliwę z oliwek, olej rzepakowy bądź arachidowy. Są bardziej odporne na wysokie temperatury niż np. olej słonecznikowy.

Mięsa nigdy nie odwracaj za pomocą widelca – przez nakłucia ucieknie sok. Używaj łopatki lub szczypiec.

Mięso owijaj szczelnie folią aluminiową, pod koniec pieczenia możesz ją lekko odwinąć. Ryb nie zawijaj zbyt szczelnie, gdyż ich mięso pęcznieje podczas grillowania.

Wołowina to mięso, które grilluje się najszybciej – na mocno rozgrzanym ruszcie trwa to ok. 10–15 minut.

Stek na gorącym grillu pieczesz ok. 10–25 minut.

Hamburger powinien spędzić na gorącym grillu ok. 8–15 minut.

Wieprzowinę i cielęcinę piecz na średnio rozgrzanym grillu przez mniej więcej pół godziny.

Filety drobiowe winny spędzić na średnio gorącym grillu ok. 10 minut.

Pamiętaj, że mięso pieczone zbyt długo jest nie tylko mniej smaczne i twardsze, lecz także zdecydowanie bardziej niezdrowe, ciężkostrawne oraz pozbawione większości wartości odżywczych.

Chcesz dodać potrawom aromatu? Wrzuć na brykiet lub na ruszt ulubione zioła, liście czarnej porzeczki lub liście herbaty.

Obawiasz się wolnych rodników pochodzących z pieczonego mięsa? Zabezpieczy cię przed ich zgubnym działaniem jedzenie "zieleniny". Podczas grillowania jedz więc dużo sałatek i surówek.

Na koniec najważniejsze – nic tak nie nadaje mięsom z grilla wspaniałego aromatu i soczystości, jak polewanie ich piwem i towarzystwo pięknej cycatej i nieskomplikowanej dziewczyny obok.  A jeszcze lepiej kilku pięknych, cycatych i nieskomplikowanych pań.

GRILLSTORY PICIA, PODRYWU & PIECZENIA
500 000 lat p.n.e.
Wówczas, w plejstocenie, homo erectus poskramia ogień. Szybko orientuje się, że płomienie i żar nadają się do... grillowania!
10 000 lat p.n.e.
W Mezopotamii zaczyna się wytwarzać piwo ze sfermentowanego chleba. Okazuje się, że świetnie pasuje ono do potraw w grilla.
XVIII wiek p.n.e.
Powstaje Kodeks Hammurabiego. Gwarantuje on dzienny przydział piwa dla poddanych, natomiast oberżystkom, które zawyżą cenę piwa, grozi utopieniem.
I wiek p.n.e.
Z rzymskimi legionami piwo trafia do północnej Europy. Żołnierze z południa podbijają nim serca miejscowych dam.

Sonda

Na grillu zazwyczaj


98 rok
Rzymskiego historyka Publiusza Tacyta bulwersuje fascynacja barbarzyńców tą "zepsutą cieczą z pszenicy lub jęczmienia, udającą wino".
IV wiek
Europejskie browarnictwo staje się wyłącznie domeną klasztorów. Mnisi sprzedają piwo i piją je w ogromnych ilościach.
800 rok
Gorzelnicy zaczynają dodawać do piwa chmiel, który wpływa korzystnie na smak i konserwuje trunek.
808 rok
Karol Wielki wydaje surowe prawo regulujące wytwarzanie i sprzedaż piwa. Za niezachowanie dobrej jakości trunku grożą straszliwe kary.
1209 r.
Nareszcie! W Lwówku Śląskim, nad Bobrem, powstaje najstarszy znany polski browar.
1516 rok
W Bawarii wychodzi "Prawo czystości piwa". Ów napój można tworzyć wyłącznie z jęczmienia, chmielu, drożdży i wody. Obowiązuje ono do dziś!
XIX wiek
Zdobywcy Dzikiego Zachodu przejmują od Indian Taino "barbacoa", czyli opiekanie mięs na specjalnych rusztach. Stąd pochodzi słowo barbecue.
1810 rok
Przyszły król Niemiec Ludwik I urządza gigantyczne przyjęcie weselne na łące pod Monachium. Rodzi się tradycja Oktoberfestu.
1824 rok
Piwowarzy z czeskiego Pilzna opracowują metodę fermentacji piwa w niskich temperaturach. Rodzą się przesmaczne piwa typu pils.
1876 rok
Ukazują się "Studia nad piwem" Ludwika Pasteura. Dzięki pasteryzacji warzenie piwa staje się bardziej higieniczne, a napój można przechowywać dłużej.
1897 rok
Amerykanin Ellsworth B.A. Zwoyer patentuje brykiet na grilla. Pomysł rozsławiają w 1920 r. razem Henry Ford i Thomas Edison.
1967 rok
Czarna data w historii naszego ukochanego napoju – na rynku pojawia się amerykańskie Gablinger’s Diet, czyli pierwsze piwo typu light.


Dodał(a): ckm Czwartek 12.05.2011