Wiesz, co oznacza 'Joł'? Według księdza to skrót od 'Jezus obdarza łaską'

– 'Joł' oznacza 'Jezus obdarza łaską', taki odpowiednik szczęść boże – mówił ks. Bartłomiej Przybylski podczas rekolekcji dla młodzieży w Słupach (ok. Bydgoszczy). Idąc tym tropem dalej, zaraz każdy skrót znajdzie swoje etymologiczne znaczenie w kościele. Chcecie przykładu? Proszę bardzo: Chwalmy Wielkie Dzieła Pana.
ksiedzu.jpg

Choć z uśmiechem przekazujemy tę informację, to należy oddać księdzu Przybylskiemu honory, w końcu stara się trafić do młodzieży i robi to w dobry sposób. Organizatorzy rekolekcji w Toruniu powinni brać przykład. Jeśli mówicie "joł, babcia" i babcia się zdziwi, to wytłumaczcie jej, że to oznacza "Jezus obdarza łaską", taki odpowiednik "szczęść Boże" - mówi duchowny na nagraniu, które przedstawiciele parafii umieścili w mediach społecznościowych. Krótki filmik szybko zyskał popularność w sieci.

Zobacz również: Maybach na Podlasiu. Ochrzcił go ksiądz przy akompaniamencie akordeonu [WIDEO] 

Ksiądz Przybylski posunął się krok dalej i stwierdził, że tak wyjaśniony skrót może być nawet używany w odniesieniu do duchownych, oczywiście jeśli wyrażą na to zgodę – Możecie wołać "joł ksiądz" – zachęcał. 

Kapłan postanowił także ujawnić swoją nietypową umiejętność, czyli beatbox. Dzieci krzyczały "joł" i klaskały w rytm i tym optymistycznym akcentem rekolekcje się zakończyły. 

Nasza redakcja dość często wytyka błędy Kościołowi, zresztą ma ku temu szereg powodów. Chcemy jednak pozostać bezstronni (nie wymyślamy tych artykułów, podziękujcie niektórym duchownym), więc nagłaśniamy również takie sytuacje. Da się z humorem? Da się! Da się bez krytykowania kogokolwiek innego? Da się! Po napisaniu tego artykułu nasz prowadzący sam chętnie poszedłby do kościoła, ale przez tatuaże go raczej nie wpuszczą...

Po przemyśleniu sprawy postanowiliśmy edytować artykuł, bo przyszedł nam do głowy przedziwny wniosek. Skoro "Joł" oznacza "Jezus obdarza łaską", a popularny raper Jacek Graniecki (pseudonim artystyczny: Tede) prowadzi wytwórnię "Wielkie Joł", to czy można go podciągnąć jako współczesnego Chrystusa? Nic nie sugerujemy, tylko "głośno" myślimy. 

Dodał(a): CKM.PL/ fot.: Parafia pw. św. Wita w Słupach Facebook Piątek 31.03.2023