Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kebabie

Nawet posiadacze najbardziej rygorystycznych planów treningowych i dietetycznych nie potrafią odmówić sobie od czas do czasu porcji smacznego, gorącego kebaba.

pp-kebab-600x400-4.jpg

Spokojnie, spośród wszystkich dań typu fast food, kebab – o ile pochodzi z pewnego, dbającego o jakość źródła – jest posiłkiem najzdrowszym i dostarcza nam najwięcej wartościowego białka i witamin. Jaka jest historia tej potrawy? Ile kalorii liczy przeciętna porcja tego dania? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Trochę historii

W Polsce używając określania „kebab”, zwykle mamy na myśli danie typu doner kebab (w języku tureckim dosłownie: „obracające się pieczone mięso”), w rzeczywistości termin ten odnosi się jednak do aż ponad 20 różnych mięsnych potraw, m.in. adana kebab czy sis kebab. „Kolebką” kebab jest Persja, ale potrawa szybko stała się popularna na całym Bliskim i Środkowym Wschodzie.

Pewna legenda głosi, że początki kebabów związane są z praktykami perskich wojowników, którzy zwykli przyrządzać sobie posiłki w ten sposób, że nadziewali kawałeczki baraniego mięsa na swoje miecze i opierali je o płonący stos. Pionowy, obrotowy ruszt, taki, jakim posługuje się obecnie większość serwujących kebab restauracji, znany był już w Turcji w połowie XIX wieku.

Wynalazek ten często przypisuje się kucharzowi z Bursy, niejakiemu Iskanderowi Efendi. W Europie, dzięki kontaktom ze Wschodem, kebab znany jest już od dawna, ale na dobre zadomowił się tutaj dopiero na przełomie lat 50/60. XX wieku, co zawdzięczamy masowo osiedlającym się w Niemczech emigrantom z Turcji. Światową stolicą kebab jest bez wątpienia Berlin. Berliński street food, w którym kebab króluje niepodzielnie, narodził się na początku lat 70.

Pierwsze oferujące kebab punkty otworzyli w tym mieście Mehmet Aygüna i Kadira Nurman. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie wycieczki do Berlina bez krótkiego (lub długiego, bo kolejki potrafią tu być ogromne) przystanku na kebab.

Z czego to jest zrobione?

Podstawowym składnikiem kebabu jest oczywiście mięso (no chyba, że ktoś wybierze wariant wegetariański, np. z falafelami). Zazwyczaj do wyboru mamy wołowinę, baraninę lub kurczaka (ewentualnie połączenie dwóch rodzajów mięs). Mięso jest wstępnie mielone i formowane w ogromną kulę, nadziewaną później na „szpadę” i ustawianą na obrotowym ruszcie. Z jakością mięsa kebab jest na polskiej scenie gastronomicznej (tak samo zresztą jak na każdej innej) różnie – ważne jest, aby postawić na taką markę, która dba o zachowanie odpowiednich proporcji czystego mięsa i tłuszczu oraz unika wszelkich wypełniaczy i polepszaczy smaku.

Chociaż nie mamy wglądu w proces produkcji „kebabowych kul”, po smaku danego kebeb szybko możemy się zorientować, który jest dobry a który nie. Dodatkiem do mięsa zazwyczaj są warzywa i wybrany sos. Pomidory, kapusta, ogórek, cebula, papryka, sałata, oliwki – to najczęstszy repertuar, z jakim mamy do czynienia.

Zwróćmy uwagę na to, czy warzywa krojone są na bieżąco, czy też zalegają na ladzie przez wiele godzin – w tym drugim przypadku na pewno utracą one wiele witamin i minerałów. Z sosami rzecz jest bardzo prosta – wybieramy te, które najbardziej lubimy, ale zdecydowanie unikamy tych gotowych, pełnych różnorodnej chemii, prosto z kolorowych tub.

Całość, zgodnie z naszym wyborem, może trafić do tortilli, bułki, box lub na talerz, w asyście ryżu lub frytek. Jeśli jest taka możliwość, warto sięgnąć po tortillę lub bułkę przygotowaną z pełnoziarnistej mąki.

Kalorie i wartości odżywcze

Kebab w bułce (potocznie zwany „na grubym”) waży przeciętnie około 450 gramów i dostarcza około 880 kalorii. W takiej porcji otrzymujemy 37 gramów białka, 40 gramów tłuszczu i 83 gramy węglowodanów. Jeśli zależy nam na mniejszej kaloryczności, wybierzmy kebab w tortilli zamiast w bułce i mięso drobiowe zamiast wołowego lub baraniny. Ze względu na fakt, że mięso nie jest tutaj smażone na tłuszczu, lecz pieczone, kebab jest zdrowszy od frytek, burgerów i wielu innych fast foodowych przekąsek.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Sobota 05.01.2019