Z miesiąca na miesiąc coraz więcej Polaków pesymistycznie patrzy w przyszłość. Nowe badania

Nie da się ukryć – coraz mniej się nam tutaj podoba i niekoniecznie widzimy szansy na poprawę takiego stanu rzeczy. Z Radaru konsumenckiego ARC Rynek i Opinia wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca wzrósł odsetek Polaków, którzy pesymistycznie patrzą w przyszłość. I to aż o 11 pp.
Zrzut ekranu 2022-11-28 o 12.53.20.png

Aż 56 proc. badanych twierdzi, że żyje im się obecnie gorzej, niż w zeszłym roku. Miesiąc wcześniej tak odpowiedziało 48 proc. osób. Wzrosła także liczba osób obawiających się utraty pracy – z 23 proc. do 29 proc.

"Z naszego Radaru konsumenckiego wynika, że społeczeństwo bardziej pesymistycznie podchodzi do przyszłości, gorzej oceniają swoja jakość życia niż jeszcze przed miesiącem. Jak na razie jednak, nie ma to jeszcze wyraźnego przełożenia na deklaracje związane z ograniczaniem zakupów: one są, ale utrzymują się na stałym poziomie" – skomentował dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

"Dla gospodarki to dobra informacja, że negatywna percepcja sytuacji, nie ma jeszcze przełożenia na plany zakupowe. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie zaobserwowali jeszcze wyraźnego pogorszenia, jeżeli chodzi o rynek pracy czy zarobki, chociaż bardziej niż miesiąc temu obawiają się utraty pracy. Oczywiście wszyscy nadal spodziewają się wysokiej inflacji, jednak nie hiperinflacji. Na ile te zaobserwowane już zmiany mają charakter trendu, a nie jedynie wahań, będzie widać po trzecim pomiarze, który zrealizujemy za miesiąc" - dodał.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 28.11.2022