Za papierosy zapłacimy 100 zł. To część planu

Palacze już zdążyli się zorientować, że podwyżka akcyzy znacząco wpłynęła na ceny papierosów. Ale to nie koniec tendencji wzrostowej. Czy wkrótce za papierosy zapłacimy 100 złotych?
iStock-1192530261.jpg

Papierosy i alkohol drożeją w zasadzie co roku. Z jednej strony wysokie ceny są skutkiem rosnącej akcyzy, która w tym roku zaliczyła rekordowy skok o 10%. Z drugiej strony drogie papierosy mają zniechęcać do palenia i tym samym ograniczać liczbę osób sięgających po tytoń. 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej akcyza na papierosy powinna wynosić 75% paczki. A to oznacza, że paczka fajek w 2028 roku będzie kosztowała 60 złotych. Mamy więc szansę na najdroższe papierosy w Europie.

ZOBACZ TAKŻE: MINISTERSTWO CHCE NOWEGO GODŁA. SĄ KONKRETNE PROPOZYCJE

Do sprawy odniósł się Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas stwierdził, że nie tylko popiera takie akcje, ale też dodał, że jego zdaniem papierosy powinny być „w ogóle niedostępne z powodów cenowych”. Przyciśnięty do muru zasugerował, że Polacy powinni płacić m.in. 100 złotych za paczkę. 

To nie pierwsza tak zdecydowana wypowiedź szefa GIS-u dotycząca papierosów. Przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Pinkas powiedział, że Polska w 2030 roku powinna być krajem wolnym od tytoniu. Dodał również, że podobne działania są prowadzone w wielu krajach: Finlandii, Szkocji, Irlandii i Danii. Szwecja i Kanada również planują podobne akcje.

Rosnącej akcyzie jest przychylny również Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jego zdaniem wysokie ceny są skutecznym sposobem na walkę z nałogami. Oraz najlepszym rozwiązaniem, jeśli państwo marzy o rozkwicie szarej strefy. 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 05.02.2020