Zaszycie alkoholowe ‒ co warto wiedzieć o tej metodzie leczenia alkoholizmu?

Chorobę alkoholową, tak jak każde inne schorzenie, należy leczyć.

zaszyciealkoholowe1.jpg


Zbagatelizowany i nieleczony alkoholizm prowadzi nie tylko do zniszczenia wszystkich aspektów życia chorego i jego rodziny, ale także niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Jedną z metod leczenia alkoholizmu jest zaszycie alkoholowe. Na czym polega to rozwiązanie? Kto powinien po nie sięgnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czy zaszycie alkoholowe leczy chorobę alkoholową?

Czy wiesz, że wszywka alkoholowa była pierwszym lekiem przeciwko chorobie alkoholowej? Jej historia sięga niemal 150 lat! Przez wiele dziesięcioleci zaszycie alkoholowe traktowane było niczym cudowny lek na alkoholizm. Jak jest w rzeczywistości? Obecnie specjaliści podkreślają, że zaszycie alkoholowe nie jest skuteczne, gdy jest zastosowane samodzielnie. Wszywka alkoholowa nie eliminuje bowiem przyczyn alkoholizmu. Działa na zasadzie tzw. straszaka, który wykształca u chorego lęk przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu.

Nie oznacza to jednak, że zaszycie alkoholowe jest obecnie metodą pozbawioną sensu. Okazuje się, że jest to wyjątkowo pomocny element kompleksowej terapii alkoholizmu. Co to oznacza? Wszywka alkoholowe wspiera uzależnione osoby w pierwszych miesiącach psychoterapii alkoholizmu, kiedy to chorzy mają największy problem z utrzymaniem całkowitej abstynencji.

zaszyciealkoholowe2.jpg

Jak działa zaszycie alkoholowe?

Wszywka alkoholowa to nic innego, jak jałowe tabletki zawierające w swym składzie disulfiram, znany powszechniej pod nazwą handlową Esperal. Tabletki te są zaszywane pod skórą chorego, skąd uwalniają stopniowo substancję aktywną do krwiobiegu. Aktywność wszywki utrzymuje się około 10 miesięcy, co oznacza, że w trakcie tego czasu chory nie może spożywać nawet niewielkich dawek alkoholu. Dlaczego?

Wszywka alkoholowa blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu, czyli rozkład toksycznego aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Spożycie małej ilości alkoholu, zawartej, chociażby w słodyczach czy sosach, skutkuje gwałtownym wzrostem stężenia dehydrogenazy alkoholowej. Powoduje to wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • uderzenia gorąca;
  • nadmierna potliwość;
  • nudności i wymioty;
  • bóle i zawroty głowy;
  • lęk i niepokój;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • wzrost tętna;
  • uczucie kołatania serca.

Choć objawy połączenia wszywki alkoholowej z alkoholem przypominają intensywnego kaca, mogą doprowadzić one do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń układu krążenia. Właśnie dlatego chorzy nie powinni sięgać po alkohol, a zwłaszcza po jego większe dawki.

Skuteczne i bezpieczne zaszycie alkoholowe? Tylko u KacDoktora!

Zaszycie alkoholowe to niewielki zabieg chirurgiczny, który zwykle nie wiąże się z poważniejszymi komplikacjami czy skutkami ubocznymi. Warunkiem bezpieczeństwa tego zabiegu jest jednak wiedza i doświadczenie wykonującego go chirurga. Jeśli interesujesz się zabiegiem zaszycia alkoholowego w Warszawie, najlepszym wyborem będzie konsultacja u specjalistów w KacDoktorze. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, nie tylko w leczeniu kaca, ale także wszywaniu Esperalu czy prewencji alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Zabieg zaszycia alkoholowego w KacDoktorze wykonywany jest w nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Jedyne co musisz zrobić, to skontaktować się telefonicznie w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty. Personel firmy zadba o całą resztę, czyli bezpieczny, komfortowy i bezbolesny przebieg całego zabiegu.

Nie pozwól, by alkohol rządził Twoim życiem! Z pomocą wszywki alkoholowej utrzymasz abstynencję nawet przez kolejne 10 miesięcy!

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 14.12.2022