Znaczenie testosteronu w Twoim organizmie

Czy wiesz, że z biologicznego punktu widzenia, naturalnym zjawiskiem jest stopniowe zanikanie testosteronu?

pexels-anush-gorak-1229356.jpg

Szacuje się, że co roku Twój organizm traci nawet 1% tego hormonu. Informacja ta niepokoi zwłaszcza miłośników sportu, którzy regularnie trenują i dążą do zbudowania imponującej masy mięśniowej.
Warto jednak dodać, że testosteron nie jest tylko „paliwem” dla Twoich mięśni. Jego znaczenie jest znacznie szersze i cenniejsze, co mamy nadzieję udowodnić w poniższym artykule.

Czym jest testosteron?

Testosteron to hormon androgenny, odpowiadający głównie za męskie cechy osobnicze. Mało kto jednak wie, że znajdziemy go także w organizmie kobiet.  W przypadku mężczyzn jest produkowany w jądrach, a w przypadku Pań – w jajnikach, łożysku i nadnerczach. Ten popularny hormon powstaje pod wpływem innego hormony – tj. hormonu luteinizującego (LH), który jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga (czyli przez komórki wytwarzające androgeny).

Jaką rolę pełni testosteron?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie – testosteron nie jest wyłącznie wspomagaczem do budowania pompy mięśniowej. Jego rola w organizmie jest znacznie ważniejsze i szersza – tj. testosteron odpowiada za:

  • kształtowanie płci i cech płciowych w życiu płodowym – to dzięki niemu przewody Wolffa (przewody pranercza, moczowody) przekształcają się odpowiednio w najądrza, kanaliki plemnikotwórcze i nasieniowody,
  • powstawanie i dojrzewanie plemników,
  • kształtowanie wtórnych cech płciowych, takich jak np. zarost,
  • podniesienie libido,
  • pobudzanie gruczołu krokowego.

Co ważne – ilość testosteronu w dużej mierze zależy od genów, dlatego też jedni mężczyźni wyróżniają się naturalnie większą masą mięśniową i niskim głosem, podczas gdy inni – wyższym.

Boostery testosteronu

Obecnie na rynku i w wielu sklepach – np. w  wxnlabs.com – dostępne są suplementy, które mają za zadanie podnosić poziom testosteronu we krwi. Wykorzystuje się je właściwie na całym świecie – m.in. w celu podniesienia libido czy poprawienia procesów poznawczych. Najczęściej jednak stosuje się je w celu budowania beztłuszczowej masy mięśniowej, dlatego środki te popularne są zwłaszcza w środowisku sportowym.

Co ciekawe – zanim wprowadzono profesjonalne suplementy – wykorzystywano w podobnym celu żeń- szeń koreański, roślinną macę czy tribulus terrestris, który miał wpływać na poziom tego męskiego hormonu.

Booster testosteronu ma starannie zbilansowany skład, który stymuluje produkcję testosteronu. Co istotne – nie ma toksycznych składników odżywczych i nie kwalifikuje się go ich jako doping.

Skład boosterów testosteronu

Oczywiście boostery dostępne rynku różnią się składem i producentem. Wśród szczególnie cennych i chętnie wykorzystywanych składników, jest np.

  • kwas d- asparaginowy – DAA - składnik naturalnie syntetyzowany w organizmie,
  • saw palmetto – afrodyzjak, wpływający m.in. na pracę prostaty,
  • witaminy z grupy B - głównie witamina B6 - która wpływa na regenerację mięśni,
  • cynk- podnosi libido,
  • turkesteron Longjack – podnosi wytrzymałość treningową,
  • kozieradkę - posiada saponiny sterydowe, które mogą m.in. podnieść poziom testosteronu.

Co ważne - na rynku dostępne są także boostery bazujące wyłącznie na naturalnym składzie. Znajdziemy w nich m.in: buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris), czy wspominany już żeń-szeń, który jest szeroko dostępny i nadal stosuje się go w medycynie naturalnej.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Sobota 10.12.2022