Zobacz co ci grozi za posiadanie marihuany

Chociaż marihuana jest w naszym kraju nielegalna, to prawo dotyczące trawki jest dość liberalne. Sprawdź co może ci grozić, jeśli zostaniesz złapany z miękkim narkotykiem.
1.jpg

W naszym pięknym kraju nie ma znaczenia ile środków odurzających masz w kieszeni, portfelu czy paczce po fajkach. Za posiadanie nawet grama marihuany mogą grozić ci surowe konsekwencje, chyba że sąd uzna orzeczenie wobec ciebie takowych za niecelowe. Odpowiedzialność karna regulowana jest przez art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jest ona jednak dość niekonkretna, bo nie podano dokładnych liczb co do wagi specyfiku. Nie wiadomo więc jak dokładnie określić ile wynoszą „znaczne ilości”.

Ile (lat?) grozi za posiadanie marihuany?

Jaka więc będzie kara za posiadanie marihuany? Według ustawy sąd może skazać cię nawet na trzy lata więzienia. Ba, jeśli jesteś w posiadaniu znacznej ilości narkotyku to kara może zwiększyć się do 10 lat. Przewidziano również złagodzenie odpowiedzialności w sytuacji mniejszej wagi. Jeśli więc oskarżą cię o posiadanie na własny użytek możesz spodziewać się grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku czasu.

Każda sprawa rozpatrywana jest więc indywidualnie. Ostateczną decyzję podejmuje sąd. Może on wydać wyrok, że orzeczenie kary za posiadanie marihuany jest niecelowe, wtedy sprawa ulega umorzeniu. Takie prawo obowiązuje od nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2012 roku. Przewiduje ona umorzenie postępowania przed wszczęciem dochodzenia, jeśli  ilość była nieznaczna.

Co więc grozi za posiadanie 1g marihuany? Najprawdopodobniej postępowanie zostanie właśnie umorzone. Uznaje się to za małą szkodliwość i posiadanie jej na własny użytek. No chyba że już wcześniej byłeś karany. Jak już wspomniałem, każda sprawa brana jest pod uwagę indywidualnie.
2.jpg

Co grozi za palenie marihuany?

Zatrzymanie za posiadanie marihuany może kosztować cię kilka lat wolności, albo znaczną sumę pieniędzy. Jeśli chodzi o samo palenie „trawki” sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Znowu konkretne sytuacje rozpatrywane są indywidualnie. Jeśli padnie podejrzenie, że jesteś osobą uzależnioną bądź zażywającą środki odurzające, prawdopodobnie zostanie powołany zespół ekspertów, który zdecyduje, czy wysłać cię na leczenie ze szkodliwego nałogu.

W sieci można napotkać informację, że policjantom zdarza się wygrzebywać resztki „trawki” z lufki, aby móc zatrzymać daną osobę pod zarzutem posiadania narkotyku. Nie wiemy jednak jak bardzo można wierzyć wszystkim rzeczom, jakie znajdujemy codziennie w internecie.

Ważne jest to, że kara za posiadanie narkotyków może być różna i zależy od wielu czynników. Prawo w kwestiach małej szkodliwości popełnianych przez ciebie czynów jest dość liberalne. Sprawy dotyczące niewielkich ilości marihuany zazwyczaj są umarzane.

Posiadanie marihuany w Polsce wciąż jest jednak nielegalne, tak samo jak jej palenie. Dlatego lepiej tego nie robić, albo wyprowadzić się do innych krajów, gdzie prawo pozwala na korzystanie z miękkiego narkotyku.
Dodał(a): Paweł Zieleń Czwartek 18.05.2017