Żonaci mężczyźni w Kościele? Jest decyzja kieleckiej diecezji

Diecezja kielecka podjęła przełomową (jak na kościelne warunki) decyzję. Już niedługo żonaci mężczyźni będą mogli posiadać szereg uprawnień umożliwiających im pełnienie służby kościelnej.
Zrzut ekranu 2022-10-03 o 07.05.06.png

Takie rozwiązanie zostało już wprowadzone w kilku diecezjach w Polsce, jednak w ostatnim czasie, zamiast dalszego dążenia do udogodnień, tworzenie diakonatów stałych nie miało miejsca. 
Rozpoczęły się przygotowania do stworzenia formacji mężczyzn do diakonatu stałego w kieleckiej diecezji. Służbę będą mogli pełnić zarówno "żonaci, jak i ci, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu". Co to oznacza w praktyce? 

Diakonat stały służy pomocy kapłanom. Osobami do niego należącymi mogą zostać mężczyźni bezżenni w wieku min. 25 lat lub żonaci po 35 r. życia. Ci drudzy mają znacznie trudniej – muszą być w małżeństwie minimum 5 lat, dodatkowo wymagana jest także zgoda żony. Kandydaci muszą wpierw ukończyć studia teologiczne. Są także zobowiązani do zrealizowanie trzyletniej formacji. 

Diakoni stali mogą odprawiać niektóre nabożeństwa, a do tego (pod pełnomocnictwem biskupa) udzielać ślubów i chrztów, a także prowadzić pogrzeby, udzielać komunii i głosić kazania.


Dodał(a): ckm.pl Poniedziałek 03.10.2022