Opony całoroczne - czy warto kupić?

Wybór odpowiednich opon to niezwykle istotna sprawa dla każdego kierowcy.

car-tires-rack-2021-08-26-23-04-49-utc-min.jpg


Chodzi przecież o bezpieczeństwo. Czy warto zdecydować się na opony całoroczne? Przeczytaj i dowiedz się więcej o popularnych wielosezonówkach.

Czy warto kupić opony całoroczne?

Wielu kierowców uważa, że warto kupić ogumienie całoroczne. Posiadacze aut często wykorzystują kalkulator opon, żeby znaleźć odpowiednie rozmiary i modele. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Na korzyść opon całorocznych przemawia kilka czynników. Jest to między innymi rosnąca jakość produkowanego ogumienia. Ponieważ posiadacze aut często szukają informacji o tym jakie opony całoroczne wybrać, producenci przykładają coraz większą wagę do tego segmentu. Rosnący w ostatnich latach popyt wymusza stosowanie i rozwój nowoczesnych technologii wulkanizacyjnych. 

Wysoka jakość surowców i zaawansowane metody produkcji sprawiają, że opony całoroczne w niektórych warunkach dorównują tradycyjnemu ogumieniu sezonowemu. Dlaczego jeszcze warto kupić ogumienie wielosezonowe?

Jesień i wiosna bez zmiany opon

Wielosezonowe ogumienie oznacza, że jesienią i wiosną nie trzeba zmieniać opon. Załóżmy, że w kalkulatorze opon znajdziemy wysokiej jakości produkt, który posłuży nam przez 4 lata. Oznacza to, że w całym okresie eksploatacji ogumienia unikniemy aż 8 wymian. Biorąc pod uwagę koszty takiej usługi, opony całoroczne to realne oszczędności.

Bez konieczności przechowywania

Posiadanie dwóch kompletów opon sezonowych wymusza konieczność przechowywania nieużywanego ogumienia. Jeżeli nie dysponujemy własną przestrzenią, na przykład garażem, musimy opłacać koszt przechowania u wulkanizatora lub w serwisie. Dodatkowo, wydatku można uniknąć, sprawdzając popularny ranking opon całorocznych, który pomoże znaleźć atrakcyjne cenowo rozwiązanie.

Użytkowanie auta niezależnie od pogody

Zanim omówimy jakich opon całorocznych szukać, warto rozważyć jeszcze jedną zaletę. Stosując ogumienie całoroczne, możemy bez przeszkód użytkować pojazd niezależnie od pogody. Kierowca, który wybrał wielosezonowe opony nie musi przejmować się, gdy nagle za oknem spadnie śnieg, ponieważ jest na to przygotowany.

Jakie oznaczenia mają opony całoroczne?

Żeby wiedzieć, jakie opony całoroczne wybrać, należy poznać ich prawidłowe oznaczenia. Ponieważ popularne wielosezonówki łączą w sobie zalety opon letnich oraz zimowych, producenci umieszczają na nim symbole M+S oraz 3PMSF. Dodatkowo, na oponach całorocznych znajdują się oznaczenia All WeatherAll Seasons lub 4Seasons.

Gdzie szukać opon całorocznych?

Poszukiwanie opon całorocznych warto rozpocząć w internecie. Nie ruszając się z domu, możemy znaleźć atrakcyjne cenowo oferty renomowanych producentów. Pomocą z pewnością będzie skorzystanie z godnego zaufania rankingu opon całorocznych. Warto przy tym pamiętać, że rozwiązania technologiczne stale się zmieniają, a producenci udoskonalają tworzone ogumienie. Z tego względu jeżeli korzystamy z jakiegoś rankingu, trzeba upewnić się, że jest aktualny.

Dobrym rozwiązaniem w sieci są serwisy pomagające w wyborze właściwej opony. Korzystając z takiego internetowego kalkulatora opon, wystarczy zaznaczyć odpowiedni filtr. Dzięki temu uzyskamy dostęp do ofert ogumienia o optymalnych właściwościach jezdnych, które doceni wielu kierowców.

Czy opony całoroczne mają jakieś wady?

Nie ulega wątpliwości, że wielu kierowców chętnie sięga po opony całoroczne. Niestety, takie rozwiązanie ma też pewne wady. Ze względu na ograniczenia technologiczne, ogumienie wielosezonowe nie zachowuje optymalnych właściwości w skrajnych warunkach atmosferycznych i przy agresywnej jeździe.

Dodatkowo, trwałość większości modeli to zaledwie 50-60 tysięcy km. Dla kierowcy, który rocznie „wykręca” 30 tysięcy km, oznacza to konieczność wymiany całego ogumienia co dwa lata. To zdecydowanie droższa opcja niż zakup, wymiana i przechowywanie opon letnich oraz zimowych.

Opony całoroczne - dla jakich kierowców?

Biorąc pod uwagę wszystkie fakty, opony całoroczne to najlepsze rozwiązanie dla kierowców, którzy nie biją rekordów rocznych przebiegów i poruszają się głównie po mieście. Charakter ogumienia wielosezonowego z pewnością wystarczy do spokojnej jazdy, zapewniając długą żywotność, bezproblemową eksploatację i duże oszczędności.

Więcej niezbędnych informacji dla każdego kierowcy znajdziecie na portalu wulkanista.pl skupionym wokół tematyki ogumienia. Jeśli wciąż masz dylemat jakie opony wybrać, porady ekspertów, kalkulator opon i rankingi pomogą je rozwiać. 

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Piątek 18.02.2022