Auta z Niemiec sprawdzisz w usłudze Historia Pojazdu

Niemiec płakał, jak sprzedawał? Całkiem możliwie. Jednak od dziś będzie mieć zupełnie nowy powód do łez. Usługa Historia Pojazdu właśnie wzbogaciła się o dane samochodów z Niemiec i nie tylko.
iStock-1157310884.jpg

Z rządowej usługi Historia Pojazdu skorzystało w ubiegłym roku ponad 129 mln razy. Umożliwiająca sprawdzenie najważniejszych danych dotyczących samochodu aplikacja miała jednak solidną lukę – choć zasięg jej działania obejmował wiele europejskich krajów oraz USA i Kanadę, to z tajemniczych przyczyn nie zawierał szczegółów dotyczących samochodów sprowadzanych z Niemiec. 
Biorąc pod uwagę fakt, że zza Odry pochodzi znaczna importowanych do Polski używanych samochodów, dla wielu chętnych na zakup auta z zagranicy, rządowa usługa była bezużyteczna. Do dziś. Ponieważ od 24 kwietnia na stronie można sprawdzić również dane dotyczące pojazdu pochodzącego od naszych zachodnich sąsiadów. Dodatkowo baza wzbogaci się o szczegóły dotyczące aut sprowadzanych z Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.Wciąż jednak podstawową usługą oferowaną przez stronę jest sprawdzenie historii aut zarejestrowanych w Polsce. Do uzyskania informacji dotyczących zagranicznego pojazdu, niezbędne jest logowanie za pomocą profilu zaufanego. W obu przypadkach należy znać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Korzystanie z usługi jest darmowe. 

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało również, że dane udostępnione w aplikacji zostały poszerzone o ogłoszenia akcji serwisowych producenta, adnotacje o niedopuszczeniu pojazdu do ruchu oraz zgodność numeru VIN ze standardem ISO. 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 24.04.2020