Jak atakuje Tomahawk

Fakt, piękny to on nie jest, ale ma inne zabójcze zalety. Wygląda jak rura kanalizacyjna ze skrzydłami, lecz jest jednym z najbardziej precyzyjnych sposobów siania śmierci i zniszczenia, jaki wymyślił człowiek (konkretnie: amerykański człowiek).

tomahawk

Pociski manewrujące dalekiego zasięgu Tomahawk latają szybko, w każdą pogodę, tuż nad ziemią oraz są super celne. Przy tych zaletach ich jedyna wada — gdy niszczą cel, niszczą też siebie — nie gra większej roli.



Nawigacja
Oczywiście GPS, ale jeszcze ważniejszy jest TERCOM, radar porównujący teren z mapą cyfrową. Gdy trasa się nie zgadza, pocisk sam zmienia kurs.


Ładunek

450 kg materiałów wybuchowych starczy, żeby skasować każdy okręt lub budynek. Na większe cele można użyć głowicy jądrowej W80 o mocy 200 kt.

Napęd
Kilka sekund po starcie pocisk pcha silnik rakietowy na paliwo stałe. Po nim uruchamia się cichszy i bardziej ekonomiczny silnik turboodrzutowy.

Odpalanie
Pierwsze wersje Tomahawka były odpalane także z lądu i bombowców. Dziś strzelają nimi wyłącznie okręty nawodne i podwodne. To wystarczy.

Zniszczenie
Tomahawki weszły do boju w 1991 r. Od tamtej pory atakowały po kolei: Irak (kilka razy), Bośnię, Serbię, Afganistan, Sudan, a w 2011 r. Libię.


Dane techniczne:
Tomahawk Block IV
Długość: ..........6,3 m
Rozpiętość (po rozłożeniu skrzydeł): ..2,7 m
Masa: .........1,6 t
Prędkość: ... 880 km/h
Zasięg: .......1600 km
Cena: .........ok. 500 tys. dol.


Dodał(a): ckm.pl Czwartek 16.02.2012