Elektryczne Syreny wyjechały z garażu. FSO pokazało też… nowego Poloneza!

Kolorowe jak Skittlesy samochody elektryczne polskiej produkcji ujrzały światło dzienne. FSO Syrena w Kutnie S.A. zaprezentowała pierwszą serię Vosco S106 EV. Jednak największym zaskoczeniem był koncepcyjny Polonez, który powstawał w ścisłej tajemnicy.
Polonez.png
Kultowe polskie auto po wielu latach może wrócić na drogi. Nowa elektryczna Syrena wygląda jak większa wersja Fiata 500 lub VW Beetle. Vosco S106EV na jednym ładowaniu będzie w stanie przejechać 200 kilometrów, ale firma pracuje nad wydłużeniem tego dystansu.

W wersji standardowej ma dysponować mocą 156 koni mechanicznych. Dla spragnionych prędkości ma być dostępna sportowa opcja z 240 końmi mechanicznymi. Firma planuje uzyskanie homologacji do końca 2020 roku i uruchomienie produkcji w 2021 roku.

Fani motoryzacji mieli sporo zarzutów do obecnego wyglądu Vosco S106EV. Producent zdążył jednak już wyprodukować kilka egzemplarzy, więc wygląd pierwszej serii tego auta pozostanie bez zmian.

Natomiast konstruktorzy najwyraźniej wzięli sobie do serca uwagi krytyków. Opracowali też nową stylistykę samochodu, która pojawi się w Vosco S106 EV2, czyli w następnej wersji pierwszego polskiego elektryka.
Za nowy projekt jest odpowiedzialny Damian Woliński. W jego wizji autko będzie bardziej agresywne i nowoczesne niż pierwowzór. Design może wskazywać także na zastosowanie lżejszych materiałów jak włókno węglowe. Jednak twórcy jeszcze nie zdradzili na ten temat szczegółów.

To jednak nie wszystko. FSO przy okazji prezentacji pierwszego polskiego elektryka pokazała koncepcyjną wersją nowego Poloneza. Za jego wygląd również jest odpowiedzialny Woliński i trzeba przyznać, że projektant spisał się na medal.

Zobacz pierwsze Syreny oraz koncepcyjnego Poloneza:


"Poznaliśmy przeszłość, aby tworzyć przyszłość. Chcemy zaprezentować polski pojazd koncepcyjny inspirowany słynnym Polonezem. Jest to samochód typu sportback, pozycjonowany w klasie premium. Mierzy ponad 5 metrów długości, co świadczy o jego dostojnym charakterze przy zachowaniu klasycznych proporcji wielobryłowego nadwozia starego modelu" – powiedział Woliński.

Warto dodać, że FSO nie jest jedyną firmą w Polsce, która pracuje nad samochodem elektrycznym. Jej konkurencja ElectroMobility Poland jak na razie zaprezentowała jedynie szkic swojego auta. Jego oficjalne odsłonięcie ma nastąpić 28 lipca.  


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. youtube Poniedziałek 27.07.2020