Kierowcy nieustannie pchają się w kłopoty. Jazda bez trzymanki zabiła dwie osoby

W internecie pojawia się coraz więcej filmików, na których świadkowie wypadków żartują z ofiary, mówiąc: 'przepraszam, tu nie można parkować'. Co to oznacza? Tak, Polacy mają poczucie humoru, ale im więcej zła na drodze, tym częściej możemy się z tego śmiać.
Zrzut ekranu 2024-03-28 o 16.13.44.png

W naszym kraju roi się od kozaków, cwaniaków, fanów motoryzacji, którzy wyznają zasadę "dwa litry to może mieć czajnik". Za mocą idzie prędkość, a nad skrajnie nieprzepisową jazdą, która się z tym wiąże, wiszą poważne konsekwencje.

To też nie tak, że zabraniamy wam zasuwać, wręcz przeciwnie - potencjał samochodu trzeba wykorzystywać, lecz kierowcy powinni szukać miejsc przeznaczonych do tego, by dać popalić. Niestety, polna droga lub pierwsza lepsza ulica bez wystarczającego oświetlenia w mieście, nie jest przeznaczona do tego, by mierzyć sobie rozporki poprzez konkurs, kto szybciej jedzie.

W związku z tym, że niedawno, w zasadzie na przełomie tygodnia, we Wrocławiu doszło do dwóch śmiertelnych wypadków, postanowiliśmy wrzucić w tym artykule dokładne instrukcje tamtejszych służb. Jeśli po przeczytaniu nadal będziesz chciał zgrywać kozaka na drodze, to zgrywaj, nie ma problemu. Nie świadczy to jednak o tobie dobrze, wręcz przeciwnie - jak chcesz zniszczyć sobie życie, to przynajmniej nie narażaj cudzych.


Dziadek dorabiał do emerytury jako diler. 77-latek znał życie ulicy
***


Wrocławscy policjanci przypominają, że nieodpowiednie przygotowanie do podróży, brawurowa jazda, lekceważenie obowiązujących przepisów kodeksu drogowego, nadmierna prędkość i nie dostosowanie stylu jazdy do panujących na drodze warunków, nie tylko atmosferycznych, niejednokrotnie prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń.

Funkcjonariusze podczas swojej codziennej służby na drogach powiatu wrocławskiego i ulic stolicy Dolnego Śląska wykorzystują zarówno oznakowane radiowozy, jak też te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory będące w ich dyspozycji.

Kierujący, którzy nie stosują się do zasad ruchu drogowego, a szczególnie ci rażąco łamiący obowiązujące przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi prawem. Policjanci każdego dnia ujawniają liczne wykroczenia polegające m.in. na niestosowaniu się do obowiązujących ograniczeń prędkości, czy wpływające na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci za tak lekceważący stosunek do obowiązujących przepisów prawa zawsze nakładają mandaty lub kierują wnioski o ukaranie do sądu. Przypominamy, że w związku z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50km/h, kierujący obligatoryjnie traci prawo jazdy na okres minimum 3 miesięcy.

Pamiętajmy również, że od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie  nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz Rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane wykroczenia. Szczególnie w przypadkach gdy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w szczególności pieszych, grzywny wynoszą nawet 1500 złotych, a w przypadku recydywy 3000 złotych.

Niestety w tym tygodniu, doszło do dwóch tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły dwie osoby. Przyczyny obu wypadków są jeszcze badane, ale ze wstępnych ustaleń Policji i funkcjonariuszy, którzy wykonywali swoje czynności, bezpośrednio po zdarzeniach, kolejny raz wyłania się smutna prawda, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach, jest niezachowanie należytej ostrożności w trakcie jazdy.

Mając to na uwadze, funkcjonariusze apelują o bezwzględne stosowanie się do przepisów, zwiększenie uwagi i ostrożności na drogach. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze!

Autorem treści jest mł. asp. Rafał Jarząb, reprezentujący Komendę Miejską Policji we Wrocławiu. Oczywiście dodaliśmy swoje solidne trzy grosze, inaczej nie bylibyśmy CKM-em ;)


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz // KMP Wrocław Czwartek 28.03.2024