Legendarny rumak - Ford Mustang

Czasami zbieg szczęśliwych okoliczności rodzi legendę – tak było w przypadku Forda Mustanga, auta tak kultowego, że dziś możesz je sobie zrobić nawet z klocków Lego.

mstng.jpg


Szukasz ikonicznego samochodu, legendy, która zmieniła zarówno światową motoryzację, jak i popkulturę? Na twojej krótkiej liście musi znaleźć się ten wóz: Ford Mustang. Na jego pomysł wpadł na początku lat 60. XX wieku młody menedżer Lee Iacocca. Postawił sobie trzy cele: wóz miał być ładny, tani i z możliwością indywidualizacji. Dziś to abecadło sprzedaży aut, ale wtedy była to nowość.

Urodę auta osiągnięto trzymając się zasady: długi przód i krótki tył. Dzięki temu kształt samochodu kojarzył się z agresywną szczęka rekina. Wykorzystując konstrukcje i części starszego modelu Falcona udało się zbić cenę do 2372 dolarów, osiągalnych dla każdego Amerykanina. Indywidualizacje auta umożliwiało 70 opcji: można było zamawiać mocniejsze silniki, automatyczną skrzynię biegów, różne wykończenia wnętrza, deski rozdzielczej, dekle itd.

Wejście Mustanga na rynek w 1965 r. było sukcesem, który przerósł wszelkie oczekiwania. Przewidziane na cały ten rok 100 tys. sztuk sprzedano w cztery miesiące! Zrodziła się nazwa „pony car” – czyli mały (w odróżnieniu od wielkich „muscle car”) samochód sportowy. Dużą rolę w budowaniu legendy Mustanga odegrało pojawienie się samochodu w filmowych przebojach – w tym w kultowej scenie pościgu w filmie „Bullitt”.

W latach 60. wyprodukowano ponad 2 miliony wozów pierwszej generacji, ale potem sukces zaczął przygasać i stopniowo Mustang zamienił się w szkapę. Dziś szósta generacja tego auta znowu jest usportowionym samochodem dla wymagających, dostępnym też w Polsce.

Klasyk z klocków

Ford Mustang jest do tego stopnia kultowy, że firma LEGO zaprezentowała właśnie wierną replikę Mustanga z lat 60. XX wieku!

Konkretnie, inspiracją do stworzenia zestawu był Ford Mustang 1967 Fastback. Model składa się z 1471 elementów i jest wyposażony w układ sterowniczy, wlot powietrza na masce, nadruk logo Mustanga na maskownicy, logo GT oraz imponujące 5-ramienne felgi z przyczepnymi oponami.

Opracowany we współpracy z projektantami Forda klockowy samochód ma ponad 10 cm wysokości, 34 cm długości i 14 cm szerokości. Nadwozie jest ciemnoniebieskie  i z białymi wyścigowymi paskami. Fani motoryzacji mają też możliwość spersonalizowania i zbudowania swojej własnej wersji samochodu, zachowując jednocześnie słynny i rozpoznawalny styl Forda Mustanga.

Model Lego można wyposażyć w szereg opcjonalnych elementów, takich jak różne tablice rejestracyjne, turbosprężarka, tylny spojler typu ducktail, ogromne rury wydechowe, przedni spojler typu chin oraz zbiornik z podtlenkiem azotu. Aby auto wyglądało jeszcze bardziej zadziornie, można zmienić wysokość tylnej osi.

Zestaw LEGO Creator Expert Ford Mustang (10265) jest dostępny na rynku od 1 marca 2019 r. i kosztuje, cóż, 619,99 zł.


To była krótka historia klasyka z lat 60. i zestawu z klocków LEGO.

W marcowym wydaniu CKM znajdziesz test współczesnej wersji Forda Mustanga Bullita.  Do kiosku marsz!

53150357_2293935947336090_4247965634928836608_n.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na rok 2019 dostaniesz dwa numery GRATIS! KLIKNIJ TUTAJ.


Dodał(a): CKM/ fot. CKM, materiały prasowe Piątek 08.03.2019