Masz bezterminowe prawo jazdy? Sprawdź jeden szczegół

Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy i jesteś zmuszony do wyrobienia nowego dokumentu, koniecznie sprawdź, czy urzędnicy nie wprowadzili bezpodstawnych zmian.
iStock-1141432832.jpg

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy muszą wymienić swoje prawo jazdy np. ze względu na rozszerzenie uprawnień. Okazuje się, że organ wydający dokument nie ma podstaw do umieszczania daty ważności posiadanych już uprawnień, jeśli zostały one zdobyte przed 19 stycznia 2013 roku.

Wyrok krakowskiego sądu administracyjnego jest efektem uporu mieszkańca stolicy Małopolski, który uznał, że termin ważności prawa jazdy został wpisany do jego dokumentu bezprawnie. Kierowca, po tym jak uzyskał uprawnienia do kierowania motocyklem musiał wyrobić nowe prawko. Przecierał oczy ze zdumienia, kiedy się zorientował się, że na nowym egzemplarzu przy kategorii „B” została wpisana data ważności, choć oryginalnie było ono bezterminowe.

Urzędników w błąd wprowadziło orzeczenie lekarza, który zezwolił na wydanie prawa jazdy kategorii „A” ważnego do 2034 roku. Podczas tworzenia nowego blankietu urząd automatycznie przyporządkował datę ważności uprawnień na motocykl do nieograniczonego limitem czasowym prawa jazdy kat. „B”.

Sąd uznał, że takie działanie nie miało żadnych podstaw prawnych i zgodnie z decyzją wymiaru sprawiedliwości kierowcy wydano dokument z upragnionym symbolem „- ” . 

Nowy wzór dokumentu został wprowadzony przez przepisy z 2013 roku, które zniosły możliwość otrzymania prawa jazdy na czas nieokreślony. Obecnie najdłuższy okres, na jaki można uzyskać uprawnienia, to 15 lat. Natomiast prawo jazdy zdobyte przed 2013 rokiem musi zostać wymienione najpóźniej do 2034 roku, jednak jeśli było ono bezterminowe, nie będzie konieczności przechodzenia przez kolejne badania lekarskie.
ZOBACZ TAKŻE: NOWE PRAWO DROGOWE. BĘDĄ KONTROWERSYJNE MANDATY
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 06.11.2019