Najszybsze auto świata - SSC Tuatara. Tak wygląda jazda ponad 500 km/h

Na przekroczenie bariery 500 km/h miało chrapkę kilku topowych producentów. Udało się to dopiero Amerykanom z Shelby SuperCars. Stworzyli oni najszybszy wóz świata, który ma także być dostosowany do poruszania się po publicznych drogach.
dobrywoz.jpg

Poprzedni rekord należał do Bugatti Chiron Super Sport 300+ i został ustanowiony we wrześniu zeszłego roku. Samochód uzyskał wtedy prędkość 490 km/h. Teraz SSC Tuatara osiągnął na torze zawrotne 532 km/h i stał się tym samym najszybszym autem na świecie.Samochód ten napędzany jest podwójnie doładowanym silnikiem V8 o pojemności 5,9 l. SSC Tuatara kryje pod maską aż 1369 KM, choć po wykorzystaniu paliwa mającego 85 proc. Bioetanolu, moc wzrasta do 1774 KM. Auto ma napęd na tylne koła. Ciekawą sprawą jest także waga tego wozu, która wynosi zaledwie 1247 kg.

Zobacz także: Autonomiczna Tesla uciekała policji. Stanęła, gdy kierowca się obudził

shelby2.jpg

SSC Tuatarę prowadził doświadczony kierowca rajdowy Oliver Webb, który jest przekonany, że gdyby nie silny boczny wiatr, który wiał podczas bicia rekordu, mógłby on osiągnąć jeszcze większą prędkość. 

shelby1.jpg

Sonda

Z jaką największą prędkością jechałeś?


Sprawdź koniecznie: Ford Mustang Mach 1 – najszybsza wersja w Europie

Czekamy na kolejne samochody, które spróbują zagrozić obecnemu rekordziście. Na stworzenie najszybszego auta na świecie ostrzą sobie zęby producenci Koenigsegga. Szwedzki wóz Jesko Absolut przymierzał się do pokonania granicy 500 km/h, jednak uprzedziło go właśnie Shelby SuperCars. Auto to ma 1600 KM. W Polsce osiąganie najwyższych prędkości raczej by nie wyszło, bo nie ma tak długiego odcinka prostej drogi, by się rozpędzić do 500 km/h.

shelby3.jpg


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / fot.: SSC Tuatara Wtorek 20.10.2020