Ogólnopolska akcja policji. Tym razem piesi na celowniku

Kolejne wzmożone działania policji skoncentrują się na niezmotoryzowanych uczestnikach ruchu drogowego.
iStock-869436460.jpg

W ramach programu „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” funkcjonariusze obejmą szczególnym nadzorem lokalizacje uznawane za niebezpieczne: przejścia przez ruchliwe jezdnie lub miejsca, w których w przeszłości dochodziło do potrąceń pieszych. Policjanci w całym kraju będą zwracać szczególna uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść. Pod lupą znajdzie się również postępowanie pieszych.

Policja przypomina, że nieustąpienie pierwszeństwa znajdującym się na przejściu pieszym wynosi 350 złotych i 10 punktów karnych. Wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu umożliwienia przejścia oczekującym pieszym jest zagrożone karą 500 złotych i 10 punktów.

Mandaty czekają również na niezmotoryzowanych, którzy mogą zostać ukarani za wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody (100 zł), bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża samochód (100 zł) lub przechodzenie na czerwonym lub migającym świetle (50 zł).

W minionym roku na polskich drogach doszło do 7548 z udziałem pieszych, co stanowi jedną czwartą wszystkich wypadków w 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE: ZMIEŃ GUMĘ. GDZIE OBOWIĄZKOWE ZIMÓWKI 

 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 14.11.2019