Okazja czyni złodzieja, czyli prędzej czy później stracisz wartościowe rzeczy

Pozostawienie nawet na chwilę otwartego auta, czy choćby uchylonej szyby może sprawić, że po powrocie będziemy bardzo niemile zaskoczeni. Wystarczy stosować kilka podstawowych zasad by nie paść ofiarą złodzieja lub przynajmniej zminimalizować ryzyko kradzieży. Wysiadając z samochodu, zawsze warto sprawdzić, czy dokładnie zamknęliśmy samochód, a w miejscach widocznych nie leżą wartościowe przedmioty.
Zrzut ekranu 2024-02-28 o 16.36.06.png

Laptopy, portfele, torebki, czy też smartfony pozostawione "same sobie" na fotelach i choćby uchylona szyba w aucie to dla złodzieja prawdziwa okazja. Nawet jeśli dokładnie zamkniemy pojazd, ale w jego wnętrzu pozostawimy wspomniane przedmioty, to w przypadku kradzieży, oprócz utraty mienia, będziemy musieli doliczyć koszty związane z wymianą wybitej szyby lub innymi uszkodzeniami powstałymi w trakcie włamania. Pamiętajmy również, aby o każdej kradzieży niezwłocznie powiadomić Policję, tak by funkcjonariusze mogli podjąć natychmiastowe działania zmierzające do zatrzymania sprawcy.

Funkcjonariusze przyjmujący zawiadomienie o włamaniu i kradzieży do auta lub kradzieży pozostawionych w samochodzie wartościowych przedmiotów, już na wstępie rozmowy z pokrzywdzonym dowiadują się, że tego zdarzenia można byłoby uniknąć. Dlatego mając na uwadze kolejne zgłoszenia dotyczące kradzieży pozostawionych wewnątrz auta, na widoku, wartościowych przedmiotów policjanci przygotowali kilka przydatnych rad dla użytkowników pojazdów. Stosując się do tych podstawowych reguł uniemożliwmy lub znacznie utrudnimy złodziejowi dokonania włamania do pojazdu i kradzieży pozostawionych w nich rzeczy.

Parkując samochód, nawet na chwilę, bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby:

  • sprawdzić, czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta;
  • włączyć alarm i uruchomić inne zamontowane zabezpieczenia, zwracając przy tym uwagę na to, czy nie jesteśmy obserwowani lub ktoś nie podejmuje próby przejęcia danych zapisanych na karcie pojazdu jeśli jest on wyposażony w tzw. system bezkluczykowego dostępu "Keyless go";
  • wartościowe przedmioty, takie jak m.in. laptop, smartfon czy portfel oraz torby i plecaki, zostawmy w schowkach lub bagażniku, gdyż pozostawienie ich na widoku, może stanowić zachętę dla złodziei;
  • odchodząc od samochodu, kluczyki schowajmy do wewnętrznej kieszeni ubrania, a w przypadku gdy używamy karty zbliżeniowej włóżmy ją do specjalnego etui, które tłumi sygnał radiowy i zmniejsza ryzyko przechwycenia go przez złodzieja. W domu kluczyki oraz karty trzymajmy w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych lub okna);
  • bezwzględnie nie pozostawiać dokumentów wewnątrz samochodu;
  • parkując auto na posesji lub w garażu, nie otwierajmy bramy, gdy w naszym pojeździe, szczególnie w stacyjce, są jeszcze kluczyki.

Niestety, ale nadal zdarzają się przypadki, kiedy to my, przez swoje roztargnienie, lub po prostu pośpiech, stwarzamy złodziejowi idealną okazję do wzbogacenia się naszym kosztem, o czym, na własnej skórze przekonał się kierowca osobowego volvo. Mężczyzna na parkingu przy jednej z wrocławskich ulic pozostawił w swoim aucie, leżące na widoku, warte blisko 4500 zł elektronarzędzia renomowanych marek. Historia, której można było w prosty sposób uniknąć, znalazła swój finał w jednym z wrocławskich komisariatów, gdzie poszkodowany złożył zawiadomienie o ich kradzieży oraz wybitej szybie jego auta.  

Dlatego też nieustannie apelujemy, aby stosować się do wspomnianych zasad, które mogą nas uchronić przed sporymi stratami finansowymi, a gdy już dojdzie do kradzieży niezwłocznie powiadomić Policję, tak aby funkcjonariusze mogli podjąć natychmiastowe działania zmierzające do zatrzymania sprawcy.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu


Dodał(a): KK / KMP Wrocław Środa 28.02.2024