Oto nowy samochód polskiej armii. Honkera zastąpi Nissan

Na skutek rozstrzygniętego przetargu ogłoszonego przez Wojsko Polskie został wybrany następna Honkera. W polskiej armii wkrótce żołnierze będą się wozić Nissanem Navara.
nissan1.jpg

Kwota zamówienia jest naprawdę imponująca. Za ponad 121 milionów złotych w ciągu dwóch lat Nissan dostarczy 485 egzemplarzy Nawary. Inspektorat Wsparcia Sił zbrojnych zastrzegł sobie możliwość zamówienia kolejnych 150 sztuk. Jest to niezwykle szczęśliwy finał niekończącej się opowieści o zakupie „pojazdów osobowo-ciężarowych ogólnego przeznaczenia”. Pięć kolejnych przetargów ogłaszano od 2015 roku i żaden z nich nie skończył się sukcesem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: POLSKIE WOJSKO WZYWA 50 TYS. REZERWISTÓW

Samochody, które trafią do polskiego wojska, będą miały zabudowę typu hard top oraz opony umożliwiające jazdę po przebiciu lub przestrzeleniu. Wojskowi dostaną do swojej dyspozycji modele z silnikami o mocy 190 KM (450Nm). W kabinie z kolei zostaną zainstalowane wszystkie urządzenia służące utrzymaniu łączności.

Samochody, które trafią do polskiej armii, zostaną pomalowane lakierem maskującym. Navarra zastąpi wiekowe Honkery, które służyły polskiej armii przez ostatnie dziesięciolecia. 

Zwycięską ofertę złożyło polsko-czeskie konsorcjum spółek Glomex MS Polska Sp. z o. o. i Glomex MS z siedzibą w Pradze, które pokonało dwa polskie przedsiębiorstwa: Demarko ze Świętochłowic oraz STEELER z Sokółki. 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. mat. prasowe Nissan Wtorek 17.03.2020