Pierwszy SUV Lamborghini trafił na sprzedaż. To egzemplarz z "Top Gear"

LM002 to pierwszy SUV w historii, który opuścił fabrykę w Sant’Agata. Łącznie powstało jedynie 301 sztuk, a egzemplarz wystawiony na sprzedaż ma wyjątkową historię.
lamborghini-lm002-final--d77ce11,0,750,0,0.jpg

Oferta  dotyczy samochodu oznaczonego numerem 40, który w 2003 roku pojawił się w Top Gear. Choć Stig na własnej skórze przekonał się, że nie jest to najlepszy samochód, który wyprodukowało Lamborghini, to pojazd ma wartość kolekcjonerską. Z pewnością więc znajdzie się chętny, który zechce zapłacić 285 tys. funtów, czyli prawie 1,5 mln złotych. Za transakcję odpowiedzialna jest firma Bell Sport & Classic, specjalizująca się w pośrednictwie sprzedaży używanych supersamochodów. 
Wewnątrz samochodu w świetnym stanie technicznym, nowy właściciel otrzyma 5,2-litrowe V12 generujące moc 450 KM. Olbrzymi ciężar auta wynoszący prawie 3 tony stanowi skuteczna barierę dla sportowych zapędów silnika. Setka na liczniku pojawia się w 7,8 sekundy, a maksymalna prędkość to 195 km/h. 

LM002 był produkowany w latach 1986-93 i został zaprojektowany z myślą o amerykańskiej armii. Stąd też wywodzi się jego nazwa, które jest skrótem od Lamborghini Military. Numer 2 z kolei oznacza, drugą wersję samochodu – koncepcyjny model z silnikiem V8 został zniszczony podczas testów terenowych. Po przeróbkach pojazd trafił do sprzedaży. 
Jego cywilna wersja była - mówimy o latach 80. - ultraluksusowa: wnętrze wyłożone naturalną skórą i drewnem, elektryczne szyby oraz porządny zestaw audio. Wojskowe wyposażenie było nieco skromniejsze i ograniczało się do niezbędnych elementów. W 1988 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem pojazdu do rajdu Paryż-Dakar, jednak na przeszkodzie stanęły finanse i LM002 ostatecznie nie wyruszył w trasę. 

A tak auto zaprezentowało się pod okiem kamery Top Gear:Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Bell Sport&Classic Środa 22.04.2020