Pojazdy uprzywilejowane przejmą kontrolę nad twoim radiem w aucie

Właśnie trwają prace nad nowym sygnałem dla służb ratowniczych. Prawdopodobnie już niedługo będziemy mogli usłyszeć ostrzeżenie nie tylko na zewnątrz auta, ale też wewnątrz. Będzie to komunikat przerywający transmisję w radiu.
Trzeci sygnał.png

Jak widać i słychać koguty i syreny nie są wystarczające. W dużych polskich miastach korki to codzienność, a kierowcy podczas nużącej podróży często nie zwracają uwagi na otoczenie. Zamiast tego wsłuchują się w radio lub prowadzą rozmowy telefoniczne w trybie głośnomówiącym. To może utrudniać służbom ratunkowym wykonywanie swoich obowiązków. Rozwiązanie ma dotrzeć nawet do najbardziej roztargnionych kierowców.

SPRAWDŹ TEŻ: Elektryczny wóz strażacki dla dużych chłopców

Pracę nad nim prowadzi nowo powołany Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych. Sygnał będzie emitowany wprost z radioodbiorników kierowców znajdujących się na trasie karetki, radiowozu czy straży pożarnej. Kierowcy nie tylko usłyszą komunikat, ale zobaczą go też na wyświetlaczu. Będzie on brzmiał następująco: "Uwaga! Pojazd na sygnale! Proszę ułatwić przejazd!". Ostrzeżenie pojawi się bez względu na aktualną stację, a nawet gdy radio będzie wyłączone. Ponadto sygnał może też przerywać działanie odtwarzacza mp3 czy CD.

ZOBACZ, JAK UTWORZYĆ KORYTARZ ŻYCIA:


W funkcjonowaniu takiego rozwiązania ma pomóc system RDS, który od lat jest wykorzystywany np. do wyświetlania informacji o audycji radiowej. Trzeci sygnał będzie miał większe pole zasięgu niż dźwięk syren. Obecnie nadjeżdżające służby słyszymy z odległości około 50 metrów. Natomiast urządzenie, które ma usprawnić działanie policji, karetek i staży pożarnej ma zasięg 200 metrów. Dzięki temu korytarz życia, który został już prawnie unormowany, będzie powstawał dużo szybciej.

Nie wiemy jeszcze, kiedy rozwiązanie wejdzie w życie, ale przyglądając się sytuacjom na drodze, musimy przyznać, że rząd w końcu wpadł na jakiś konkretny pomysł i miejmy nadzieję, że go zrealizuje.

SPRAWDŹ TEŻ: 


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. pixabay Piątek 14.02.2020